"Konut sektöründe daralma var"

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, konut sektörünün son zamanlarda artan konut kredisi faizleri sebebiyle bir daralma yaşadığını belirtti.

İstanbul Esenyurt’taki altıncı projesinin lansmanını gerçekleştiren Babacan Holding, Babacan Premium projesini tanıttı. Toplantıda sektöre dair değerlendirmelerde bulunan Babacan, konut sektöründe son zamanlarda bir daralma yaşandığını belirtti. Yaşanan bu problemde konut kredisindeki yüksek faiz oranlarının etkili olduğunu söyleyen Babacan, “Konut sektöründe bir daralma var. Konut sektörünün domine eden birkaç faktör var. Bunlardan biri de finansman kaynakları. Bankalar faiz oranlarında bir miktar artış yapıyor ve bu da alıcıdaki konut alma isteğini azaltıyor. Zaten insanlarda yüzde 1’lik bir psikolojik eşik var. Eğer faizzler 1’in altındaysa konut alınır, üstündeyse alınmaz diye düşünülüyor. Gayrimenkul yatırımları genellikle 48 veya 60 ay vade ile yapıldığından, gayrimenkul firmaları da bu sürelere denk gelen kampanyalar yapıyor. Bunun için firmaların finansman kaynaklarının güçlü olması gerekiyor. Firma olarak biz öz kaynağımızı kullanıyoruz. Bu şekilde bankalara alternatif olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Babacan Premium’da lansmana özel fırsat
‘Bu ikili kaçmaz’ sloganıyla lansman yapan Babacan Premium projesinde yüzde 15 peşinat ve yüzde 15 indirim kampanyası yapılıyor. Babacan Premium fiyatları metrekaresi 2 bin 800 liradan başlıyor.  Banka kredisi kullanılması durumunda yüzde 15 peşin, 6. ve 12. aylarda yüzde 5 ara ödeme, geri kalan için 120 aya kadar baka kredisi imkanı sunuluyor. Firma bünyesinde yüzde 25 peşin geri kalan kısmı için 48 aya varan vade bulunuyor.