Konut sektöründe gözler yılın ikinci yarısında

2016'nın ilk dört ayında hedeflenen satış rakamlarına ulaşamayan konut sektörü, gözünü yılın ikinci yarısına çevirdi. Sektör temsilcileri kurulan yeni kabinenin atacağı adımlarla rekor satış performansının gösterilebileceğine inancını koruyor

Konut sektöründe gözler yılın ikinci yarısında

2016 yılına rekor satış hedefiyle giren ancak Ocak-Nisan döneminde beklenen satış rakamlarına ulaşamayan konut sektörü gözünü yılın ikinci yarısına dikti. Yeni kabinenin kuruluşu sonrasında satış rakamlarının artışını engelleyen sorunlar üzerinde çözüm bekleyen sektör, doğru adımlarla satışlarda rekor hedefinin gerçekleştirilebileceğine yönelik inancını koruyor. Sektör özellikle Merkez Bankası tarafından son üç ayda alınan faiz indirim kararının konut kredi faizlerine yansımasının konut satışlarında önemli bir rol oynayacağını düşünüyor. 

Yılın ikinci yarısında rekor satış gelebilir
Gayrimenkul sektörünü ve 2016 hedeflerini değerlendiren Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, Binali Yıldırım Başbakanlığı'ndaki yeni kabinenin görevine başlaması ve Merkez Bankası'nın indirim kararlarının inşaat sektörüne olumlu bir etkide bulunacağını söyledi. Siyasi ve ekonomik istikrarın sağlanmasında yeni kabinenin üzerine önemli görevler düştüğünü ve dönüşümün inşaat sektörüne dinamizmi geri kazandıracağını vurgulayan Ceylan:

"Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz indirim kararının konut kredisi faizlerine de kısa bir süre içinde yansımasını bekliyoruz. Faizlerin inmesiyle birlikte konut sektörü 2016’nın ikinci yarısında satışlarını rekor seviyeye çıkartabilir. Konut sektöründeki her gelişme Türkiye ekonomisini de hareketlendiriyor. Sektörümüz 250 yan sektörü besliyor ve yaşanan her yüzde 1’lik büyüme 5 bin yeni kişiye istihdam sağlanması demek" ifadelerini kullandı.

Konut sektöründe gözler yılın ikinci yarısında

 

Ceylan, kentsel dönüşüm yasasındaki eksikliklerin büyük oranda giderildiğini ve bundan sonrası süreçte de yasal düzenlemelerin büyük bir hızla tamamlanacağını ifade ederek:

"Kentsel dönüşüm projeliri yeni dönemde daha da hızlanacak..." dedi.