Konut sektöründeki hareketlilik diğer sektörlere de yansıyacak

KDV indiriminin konut sektöründe canlanmaya neden olacağını söyleyen ATO Başkanı Salih Bezci: "Karar piyasalarda kelebek etkisi yaratacak..." dedi.

Konut sektöründeki hareketlilik diğer sektörlere de yansıyacak

150 metrekarenin üzerindeki evlerde KDV oranının yüzde 8'e çekilme kararının, konut sektöründe hareketliliğe neden olacağını söyleyen Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci: "Karar piyasalarda kelebet etkisi yaratacak. KDV indirimiyle, konutta başlayan canlanma diğer sektörleri de ardından sürükler..." ifadelerini kullandı. 

"İnşaat sektöründeki en küçük iyileştirme 205 sektöre olumlu yansıyor"
Bakanlar Kurulu tarafından alınan KDV indirim kararının piyasalarda memnuniyet yarattığını ve KDV oranındaki 10 puanlık indirimin konut talebini artıracağını belirten Bezci:

"İnşaat sektörü, 250 farklı sektörü harekete geçirerek ekonomik büyümeyi tetikleyen bir sektör. Aynı zamanda on binlerce insanın da ekmek kapısı. Sektörde yapılacak en ufak bir iyileştirme 250 sektöre ve on binlerce insanın hayatına etki ediyor" şeklinde konuştu

Ankara da kazanacak
Bezci, yeni düzenlemeden en olumlu biçimde etkilenecek kentlerden birinin Ankara olacağına da dikkat çekerek, Ankara'da lüks sınıfında kabul edildiği için yüzde 18 KDV uygulanan sokak sayısının 2.562, cadde sayısının ise 396 olduğunu hatırlatarak: "Ankara'da konut sektörünün hareketlenmesini bekliyoruz..." şeklinde konuştu.