Konut sektörüne demografik uyarı: Kentli hane sayısı düşüyor

Epos Gayrimenkul Danışmanlık Yöneticisi Neşecan Çekici, nüfus hareketleri ve sosyal yaşamdaki farklılaşmanın gayrimenkul sektörü açısından dikkatle izlenmesi gereken veriler sunduğunu söyledi

Konut sektörüne demografik uyarı: Kentli hane sayısı düşüyor

Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Kurucu ve Yönetici Ortağı Neşecan Çekici, gayrimenkul sektörünün sürdürülebilirliği için demografik verilerin sağlıklı biçimde analiz edilmesi gerektiğini söyledi. Çekici, projeler inşa etmeden önce dikkate alınması gereken göstergeler bulunduğunu belirterek, nüfus hareketlerinin ve sosyal yaşam profilinin doğru analiz edilmesi gerektiğini söyledi.

Kentli hane halkı sayısı düşüyor
Son 20 yılda yüzde 30'un üzerinde artış kaydeden kentleşmenin sürdüğünü, buna karşın kentli hane halkı sayısının giderek azaldığını söyleyen Neşecan Çekici: "Bu veriler 1970’li yıllarda 5,6 iken, 2000 ‘lere gelindiğinde 4,12  bugün ise 3,79’a kadar gerilemiştir. " şeklinde konuştu. 

Yaşlı nüfus artıyor
Çekici, kentlerde istihdamın arttığını ve ülke nüfusunun kentlere kaymayı sürdürdüğünü ancak evlilik ve çocuk sahibi olma hususunda da önemli değişimler yaşandığını belirterek:

Konut sektörüne demografik uyarı: Kentli hane sayısı düşüyor

"Kentlerde ev sahipliği  %59 iken, kiracılık %24 olarak kaydedilmiş durumda. Son yıllarda evlenme yaşının her iki cinste yükselirken boşanma orası ise arttı. Ayrıca artan doğum yaşı ise  tek ve çocuksuz çift oranını yükseltmiş durumda” ifadelerini kullandı. Ülkenin yüzde 50'sinin 30 yaşın altında olduğunu ve 65 yaş üstü nüfusun her geçen gün yükseldiğini belirten Çekici, 1950'lerde yüzde 3 olan nüfus oranının 2050 yılında yüzde 20'lere yükseleceğine de dikkat çekti.