Konut sigortası nedir, neleri kapsar?

Evinizi koruma altına alabildiğiniz konut sigortası nedir, neleri kapsar? İşte yanıtı...

Konut sigortası nedir, neleri kapsar?

Yıllık olarak yaptırılan ve her yıl yenilene konut sigortasını yaptırmak zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak yaptırılabilen konut sigortası nedir, neleri kapsar? sorularını sizler için yanıtladık... Konut sigortalarının şartları hemen hemen her sigorta için aynıdır. Konut sigortasının kapsadığı özel durumlar ise sigorta şirketleri arasında farklılık gösterir. 

Konut sigortası nedir? 

Evinizi, yıkılma, kaza, hırsızlık ve benzerlerinden koruyan bir sigorta türüdür. Konut sigortası yaptırmak zorunlu değildir. Konut sigortası yaptırmak evden uzaklaştığınız zamanlarda sizi güvende hissettirir. Aylık taksitler ile evinizi güvence altına alabildiğiniz konut sigortası her yıl yenilenebilir. 

Konut sigortası yaptırırken evin içerisindeki eşyalarında sigorta kapsamına alınması gerekiyor. Az bir miktar daha ödeyerek eşyalar da güvence altına alınabilir. Konut sigortası için ev sahibi olma şartı aranmıyor. Kiracı iseniz de eşyalarınızı güvence altına alabilirsiniz. 

Konut sigortası nedir, neleri kapsar?

Konut sigortası neleri kapsar? 

Konut sigortası, yangın, yıldırım, infilak, yer kayması, hırsızlık, fırtına, grev, kargaşa, kaos ve terör gibi olaylardan sebep meydana gelen zararları kapsar. Sel ve su baskını sonucu meydana gelen zararlar ise konut sigortası kapsamına girmez. Savaş, nükleer riskler ve sigortalı ile birlikte oturan kişilerin yaptığı hırsızlık ve tahribatları ise sigorta karşılamaz. 

Konut sigortası aynı zamanda, elektrik ile çalışan motor, elektrikli ya da elektronik alet, cihaz, topraklama ile bu yüzden meydana gelen ısınma ve endüksiyon cereyanı gibi nedenler ile uğrayacak zararları karşılamaz.