Konut sigortası nedir?

Evinizi hırsızlıktan, terörden, kazalardan koruyan konut sigortası nedir? Konut sigortası zorunlu mudur? İşte yanıtı...

Konut sigortası nedir?

Evinizi hırsızlıktan, terörden, kazalardan koruyan konut sigortası nedir? Konut sigortası zorunlu mudur? İşte yanıtı...

Konut sigortası, evinizi hırsızlık, terör, yıkılma ve kazalardan koruyan bir tür sigortadır. Konut sigortası kapsamında evinizi taksitle koruma altına alarak aynı zamanda geleceğinizi de güvence altına alabilirsiniz. Peki, konut sigortası zorunlu mudur? 

Konut sigortası yıllık olarak yapılır ve her yıl yenilenir. Konut sigortası zorunlu mu? sorusunun yanıtı ise; konut sigortası isteğe bağlı olarak yapılabilir. 

Konut sigortası, bina ve isteğe bağlı olarak içinde bulunan eşyaları da güvence altına alır. Bu durumda bina güvencesi ile içindeki tüm tesisat sigorta kapsamına girer. Herhangi bir hasar olması durumunda eşyalar da hasar görür. Bu nedenle sigortaya konut olan konutların içindeki eşyalar ile birlikte güvenle altına alınması gerekir. Konut sigortası fiyatları ise satın alacağınız sigortanın kapsamına göre değişiyor. Konut sigortası fiyatları ile ilgili detaylı bilgileri sigorta şirketlerinden öğrenebilirsiniz. 

Konut sigortası kapsamı nedir? 

* Yangın
* Yıldırım
* İnfilak
* Fırtına
* Yer kayması
* Hırsızlık
* Sel ve su baskını sonucunda meydana gelen hasarlar, 
* Grev, kaos, terör gibi olaylardan dolayı meydana gelen hasarları konut sigortası kapsamına girer. 

Peki, hangi durumlar konut sigortası kapsamına girmez? 

Savaş, nükleer riskler ve sigortalı ile oturan kişiler tarafından yapılan hırsızlık ve tahribat konut sigortası kapsamına girmez.