Konut teşviğinde rekabet dönemi

Hükümetin konut alıcısına yüzde 15 destek kararının ardından inşaat firmaları arasında 'ek destek' rekabeti başladı.

Konut teşviğinde rekabet dönemi

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan yüzde 15 konut destek programı, inşaat firmalarından büyük destek gördü. Hükümet tarafından yapılan açıklamaları takip eden günlerde harekete geçen inşaat firmaları arasında, "ek destek" rekabeti başladı.

İlk adımı Ağaoğlu attı
Devletin yüzde 15 destek açıklamasının ardından ilk harekete geçen firma Ağaoğlu Şirketler grubu oldu.  Herşeyi devletten beklemek olmaz" sloganıyla ulusa sesleniş reklamıyla büyük ilgi çeken Ali Ağaoğlu, 3 hafta süreyle hemen teslim My Towerland, My Home Maslak ve Andromeda Gold projelerinde % 35 nema desteği vereceğini açıklamıştı. 

Sur Yapı'dan yüzde 15 peşinat indirimi
Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun ardından, Sur Yapı da Idilia ve Vitrin projelerinden konut alanlara ödenen peşinatın yüzde 15'i kadar indirim desteği sağlayacağını bildirmişti.

Pega Karta'dan ayda 2 bin TL destek
Ek teşvik kampanyalarına katılan bir diğer firma olan EgeYapı Group da, İStanbul Kartal'da hayata geçirilen Pega Kartal Projesi kapsamında hayata geçirdiği kampanya ile, konut alacakların taksitlerini ödeyebilmeleri için 18 ay boyunca arka ödemesiz ortalama 2 bin TL destek vereceğini açıklamıştı.  

Teşvik ve ek destekler sürüyor
Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre, sektörü canlandırmaya ve stokları eritmeye yönelik girişimler sürüyor.  Sektörde, satışları canlandırmak için değişik seçeneklere sahip kampanyalar da devam ediyor. Bunların arasında Kiler GYO'nun, Referans Güneşli projesinde % 1 KDV avantajına ilaveten , lansman dönemine özel peşin 221 bin lira ve 1.461 TL'den başlayan taksitli bedel seçeneği devam ediyor. Ayrıca peşin ve banka kredili alımlarda liste fiyatı üzerinden % 12'lik indirim yapılıyor. 120 aya kadar ev kredisi kullanılabilen projede, % 30 peşinat ödeyen 36 aya kadar vade farksız şirket bünyesinde taksitlendirme imkânından yararlanabiliyor.

Varyap ise Mart-Nisan aylarında Varyap Yatırım Ayları ismi altında her sene kampanya düzenleyerek peşin ödemelerde % 25, vadeli ödemelerde % 15 indirim yapacak. Meridien ve Pendik Plaza'da geçerli olacak kampanya hemen teslim daire ve ofislerde geçerli olacak.