Konuta devlet desteğini vatandaşa sorduk

İlk kez konut sahibi olacak kişilere devlet desteği maksimum 15 bin lira olarak sağlanacak. Konuta yapılan devlet desteği hakkında vatandaş ne düşünüyor? İşte cevaplar…

İlk kez konut sahibi olacak kişiler için devlet yardımda bulunacak. ‘Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik’ resmi gazetede yayınlandı. Konut devlet desteği koşulları arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve ilk kez konut sahibi olacak olmak bulunuyor. Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik’e göre devlet katkısının üst sınırı 15 bin lira olacak. Desteği alabilmek için gereken bir diğer koşul ise; alıcının bankada açtıracağı konut hesabına 3 yıl boyunca ödeme yapmış olması. Konuta devlet desteğinin hesaplanmasında konutun alınma tarihindeki birikim esas alınacak ve bu birikimin yüzde 20’si verilecek. Alıcı kişi konut hesabını birden fazla ya da ortak hesap olarak açamayacak. İlk kez ev alacaklar için verilen devlet desteğinin denetimi ise Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden kontrol edilecek. 18 yaşından küçüklere de velisi veya yasal vasisi tarafından konut hesabı açılabiliyor.

Vatandaş  “yetersiz” diyor
İstanbul’da ve artık Anadolu şehirlerinde de hızla üretilen markalı konut projelerine ve bunların fiyatlarına bakacak olursak maksimum 15 bin lira olan konuta devlet desteği oldukça yetersiz bulunuyor.  Konut desteğini oldukça desteyen ve yeterli bulan görüşlerin yanında, alt ve orta gelir grubuna hitap eden devlet konut desteğini vatandaşa sorduğumuzda ise çoğunlukla “yetersiz” cevabını aldık.