‘Konutta Zam Furyası Geliyor’

Geçtiğimiz hafta içinde Emlak Konut tarafından gerçekleştirilen ihalelere katılan müteahhitlerin rekabetti dozu kaçırdığına işaret eden Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım metrekare fiyatlarında doğal olmayan bir şişkinlik ve fiyat artışı yaşandığını kaydetti.

‘Konutta Zam Furyası Geliyor’

Geçtiğimiz hafta içinde Emlak Konut tarafından gerçekleştirilen ihalelere katılan müteahhitlerin rekabetti dozu kaçırdığına işaret eden Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım metrekare fiyatlarında doğal olmayan bir şişkinlik ve fiyat artışı yaşandığını kaydetti. Söz konusu ihalelerdeki metrekare fiyatlarının mevcut projelerdeki fiyatların çok üzerinde gerçekleşmesi; enflasyon, demir, çimento gibi temel girdilerdeki fiyat artışlarını zorlukla dizginleyen inşaat firmalarının öteledikleri zamları yapmalarına zemin hazırlayacak gibi görünüyor.

Madalyonun iki yüzü
Teknik Yapı'nın da Emlak Konut'un İstinye ve Başakşehir'deki ihalelerine katıldığını hatırlatan Nazmi Durbakayım, "Gerçekleşen her iki ihalede ortaya çıkan metrekare fiyatları, İstanbul'da mevcut projelerdeki fiyatların çok üzerinde çıktı. Ortaya çıkan rakamlar, Emlak Konut'un orta ve alt gelir grubunu konut sahibi yapabilmesi için iyi bir kaynak olarak görülebilir. Bu gelişmesinin diğer bir sonucu ise bugüne kadar çok uygun fiyattan daire almış olanların yüksek prim elde edeceğidir" dedi.

Bu değerlendirmenin işin iyi tarafı olduğunu söyleyen Durbakayım, "Diğer yandan daha yolun başındaki bir projede oluşan bu yüksek fiyatlar, bitmek üzere olan veya satışı tamamlanmamış projelerdeki metrekare fiyatlarının artışına da vesile olacaktır. Satışları devam eden proje sahibi firmalar 'Fiyatlarımız çok düşük kaldı. Bunları artıralım' diye düşünüp zam yapmaya başlayacaktır" yorumunda bulundu.

Eski projelere prim teşviki oldu
Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen ihalede metrekare fiyatlarının 6.000- 6.500 TL seviyesinde oluştuğunu hatırlatan Nazmi Durbakayım, aynı hinterland içinde yer alan projelerdeki metrekare fiyatlarının ise maksimum 3.000-3.500 TL seviyelerinde olduğunu vurguladı. "Söz konusu ihalelerdeki sonuçlara göre gerçekleşen yüksek fiyatlar, halihazırda devam eden mevcut projelerdeki fiyatların çok uygun olduğunu ve yüksek prim potansiyeline sahip olduğuna işaret ediyor" diyen Nazmi Durbakayım "İhalelerdeki yüksek fiyatların verdiği diğer önemli mesaj ise mevcut proje fiyatlarının her an artabileceği ve zam yapılacağıdır" ifadesini kullandı.