Konutun yükselen yıldızı: "Anadolu Yakası"

EVA Gayrimenkul tarafından yapılan bir inceleme, Anadolu yakası konut projelerine gösterilen ilginin, son birkaç yıl içerisinde ciddi bir ivme kazandığını ortaya koydu. Bu yakanın gözdesi Bağdat Caddesi'nde metrekare birim satış fiyatları 10 bin dolara kadar yükseldi

Konutun yükselen yıldızı:

Anadolu Yakası'nda hayata geçirilen konut projelerine gösterilen ilgi her geçen gün daha da artıyor. Son bir kaç yıla kadar İstanbul'da merkezi iş alanı denince akla ilk gelen bölgelerin neredeyse tümünün Avrupa yakasında yer aldığını söyleyen EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, bölgedeki ofis fiyatlarının hızlı artışına paralel olarak beyaz yakalılar için üretimi gerçekleştirilen konutların da aynı düzeyde artmaya başladığını söyledi. Yazıcı, Anadolu yakasının hızlı bir yükseliş ivmesi içinde olduğunu söyledi.

Anadolu yakasında arz talep dengesi bozuldu
Anadolu Yakası'nda hayata geçirilen projelerin özellikle Afet Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesinin ardından, hane halkı gelirinin yüksek olduğu bölgelerdeki kat maliklerinin rant kaygısından hareketle el yaklmaya başladığını söyleyen Yazıcı:

"Kentsel dönüşüm yerine bina bazlı dönüşüm gerçekleştirilen Kadıköy Bölgesi ve özellikle de Bağdat Caddesi çevresindeki bazı projelerde metrekare fiyatları  10 bin dolar düzeyine çıktı. Bağdat Caddesi'nde arz ve talep dengesi iyici bozulmuş durumda. Yıkılan binalardaki mülk sahiplerinin geçici olarak oturacakları ev aramaları nedeniyle de kira bedelleri normalin üzerine çıkmış durumda." dedi. 

Konutun yükselen yıldızı: "Anadolu Yakası"

Alt gelir grubu halâ burada
Tüm gelişmelere rağmen orta ve orta-alt gelir grubunun Avrupa Yakası'na kıyasla Anadolu'da konutlara erişiminin daha olanaklı olduğunu ve özellikle arsa stokundaki yeterlilik nedeniyle konut yatırımlarının hız kesmediğini söyleyen Yazıcı 2015 yılının ilk 9 ayında Anadolu yakasında en çok konut satılan ilçenin Pendik olduğunu vurguladı. Pendik'i, Sancaktepe, Ümraniye, Kartalv e Kadıköy'ün takip ettiğini belirten Yazıcı, Pendik'in bu sonuçlarla tüm İstanbul bazında üçüncü ilçe olduğunun da altını çizde.

Körfez Geçiş Köprüsü Tuzla ve Pendik'e yaradı
Yazıcı özellikle Körfez Geçiş Köprüsü ve Tuzla Marina gibi yatırımların bu ilçelerdeki konut yatırımları üzerinde etkili bir rol oynadığını da belirterek:

"Anadolu Yakası'ndan Bursa'ya geçiş, Körfez Köprüsü ile birlikte çok kolaylaşıyor. 2016 yılında Pendik ve Tuzla Bölgesindeki konut fiyatlarında ve el değiştirmelerde ciddi bir hareketlilik bekleniyor." dedi.