Körfez Köprüsü Ramazan Bayramı'ndan önce açılacak

İstanbul-İzmir arası mesafeyi 3,5 saat azaltacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi kapsamında yapılan Körfez Köprüsü Ramazan Bayramı'ndan önce açılacak

Körfez Köprüsü Ramazan Bayramı'ndan önce açılacak

İstanbul-İzmir arası mesafeyi 3,5 saat azaltacak olan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyol Projesi kapsamında yapılan Körfez Köprüsü Ramazan Bayramı'ndan önce açılacak. Özel araç sürücüleri köprüden 120 kilometrelik hızla geçebilecekler. 

Geçtiğimiz ay düzenlenen tören ile son tabliyesi yerleştirilen İzmit Körfez Geçiş Köprüsü'nde tüm işlemlerin tamamlanmasından sonra asfaltlama çalışmalarına geçilecek.

Körfez Köprüsü'nün Gebze tarafındaki çıkışında yapılan dinlenme tesisi inşaatı da hızla devam ediyor. Aynı zamanda benzincinin de yer alacağı alanda alışveriş için çeşitli mağazalar bulunacak. 

252 metre kule yüksekliği, 35.93 metre tabliye genişliğine sahip olan köprü toplam 2 bin 682 metre olacak. Köprünün orta açıklığı ise 1550 metre olacak. Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere toplam 6 şerit hizmet verecek. 

Körfez Geçiş Köprüsü tamamlandığında körfezi dolaşarak 2 saat, feribot ile 1 saat olan körfez geçiş süresi 6 dakikaya inecek. Proje tamamen bittiğinde ise 8-10 saat süren İstanbul - İzmir arası mesafe 3,5 saat azalacak. Körfez Köprüsü geçiş ücreti ise 35 dolar+KDV olacak. 

Çalışmaların hızla devam ettiği Körfez Geçiş Köprüsü'nde açılışın Ramazan Bayramı öncesinde yapılması planlanıyor. Proje ile yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.