Körfez yatırımcısı Türkiye'de

Konutder in düzenlediği organizasyonda körfez ülkelerinden gelen yatırımcılarla yerli üreticiler bir araya geldi.

Türkiye'de mütekabiliyet yasasından sonra konut sektörünün hacmi 4,5 milyar dolara ulaştı. Bu hareketliliği arttırmak ve sürdürmek adına körfez ülkelerinden daha fazla yatırım çekmek amacıyla organize edilen toplantılarda yaklaşık 47 yatırımcıya projeler tanıtıldı. 18 Türk inşaat Firması projelerini tanıttıktan sonra yatırımcılarla birebir görüşmeler yapacak. Bu görüşmelerin temel amacı körfez yatırımcısını, köklü konut alıcılarının yatırımlarını Türkiye'ye çekmek.
Konutder İcra Kurulu Üyesi Dr. Emre Çamlıbel, yaptığı açılış konuşmasında konutun dolardan sonra en karlı yatırım aracı olduğunu söyledi. Türkiye'de en fazla Sudi Arabistan, Katar, Almanya ve İngiltere’den yatırım olduğunu belirten Çamlıbel, "Türkiye genç ve dinamik nüfusuyla  ve kentleşme hızıyla yatırımcıların dikkatini çekiyor" dedi.
Konutder Başkanı Ömer Faruk Çelik ise Körfez Ülkeleri'nden gelenlerin sadece yatırım için değil yaşamak ve güzel vakit geçirmek için de geldiklerini söyledi. Çelik, "Yıllık konut satışlarımızın yüzde 5-10'unu yabancılara yaptığımızda gerçek bir yabancıya satış durumundan bahsedebiliriz. Bu durumda da konut sektörünün hacmi 15-20 milyar dolara ulaşacak" dedi. İlki düzenlenen bu organizasyonda beklenen sonuçlar elde edilirse 6 ayda bir tekrarlanması planlanıyor. 
Katılan firmalar ise Konutder üyesi olan Artaş, İş GYO/Nef, Kuzu Group, Kınaş, Ege Yapı Group, Ağaoğlu Şirketler Grubu, Fer Yapı, Dap Yapı, EYG Group, DKY İnşaat, Sinpaş, Çukurova Gayrimenkul, Soyak, Sur Yapı, Park Residence Cadde, Tahincioğlu oldu.

Firma Bilgisi: Konutder