Körfez yatırımcısının gözdesi: Esenyurt

TSKB Gayrimenkul Değerleme Özel Projeler Departmanı Yönetici Yardımcısı Esra Adıbelli Neşeli, Bahçeşehir ve Esenyurt konut projelerine özellikle Körfez yatırımcısının büyük ilgi gösterdiğini söyledi

Körfez yatırımcısının gözdesi: Esenyurt

İstanbul konut sektörünü mercek altına alan TSKB Gayrimenkul Değerleme, Esenyurt, Bahçeşehir, Ispartakule ve Beylikdüzü bölgelerinde hayata geçirilen markalı projelere Körfez Ülkeleri'nden büyük ilgi geldiğini açıkladı. TSKB Gayrimenkul'un Özel Projeler Departmanı Yönetici Yartımcısı Esra Adıbelli Neşeli, özellikle son 5 yılda nitelikli konut stoğunun giderek büyüdüğünü belirterek, bu ilçelere büyük bir ilgi gösterildiğini söyledi. Neşeli:

"Konut projelerine, özellikle Körfez Ülkeleri yatırımcılarının yoğun talep gösteriyor. Bazı projelerde toplam dairelerin %25’ine varan oranlarda Körfez Ülkeleri yatırımcılarına satış yapıldığı belirtiliyor. Sadece bu yatırımcıların taleplerine yönelik şekillenen projeler dahi üretilmeye başlandı." dedi. 

Kentsel dönüşümün merkezi: Bağdat Caddesi

Körfez yatırımcısının gözdesi: Esenyurt

 

İstanbul'un, Kadıköy, Üsküdar, Şişli, Beşiktay ve Bakırköy gibi önemli ilçelerinde kentsel dönüşümün etkilerinin gözlemlenebildiğini ve arsa stoğundaki sınır nedeniyle dönüşüm sürecinin yıkım ve yeniden yapım modeliyle yürütüğünü söyleyen Neşeli, arsa sahibi ile müteahhit hasılat paylaşım oranlarında en yüksek düzeyin İstanbul'un bu semtlerinde yaşandığını vurguladı. 

Arsa sahibinin payı en çok Bağdat Caddesi'nde
Kentsel Dönüşüm sürecinin en yoğun olarak yaşandığı ve yüzde 70'e varan oranlarda arsa sahibi hasılat payının gözlemlendiği semtin Bağdat Caddesi olduğunun altını çizen Neşeli:

"Caddenin ticari hacmi yüksek olan kısımlarında cadde üstünde yeni binalar için 5.500-7.500 USD/m² seviyelerinde gerçekleşen birim satış fiyatlarının, eski binalar için 4.500-6.000 USD/m² seviyelerinde olduğu görülmektedir. Sahil kısmında ise cadde üzerlerinde birim fiyatlar manzara durumuna göre değişmekle birlikte ana aks üzerindeki dairelerin fiyatları eski binalarda 8.000—12.000 TL/m² seviyelerinde iken, yeni binalar için bu rakamlar 11.000-15.000 TL/m² seviyelerine çıkmaktadır" dedi. 

Fikirtepe'de dev artış

 

Körfez yatırımcısının gözdesi: Esenyurt

 

Kadıköy kentsel dönüşümünün en kritik merkezi konumunda bulunan Fikirtepe'de de, sürecin yeni başladığı 2012 senesi ortalamasında 6.000-6.500 TL/metrekare düzeyinden 6.000/8.000 bin/metrekare aralığına sıçrama yaşandığını da söyleyen Neşeli, arsa sahibinin hasılat paylaşımdaki oranının kimi yerlerde yüzde 50'lere vardığını belirtti. Neşeli, İstanbul'un diğer önemli semtlerindeki arsa sahibi payı ve birim fiyat bilgisini ise şu şekilde paylaştı:

"Gaziosmanpaşa’da yeni yapılacak projelerde birim fiyatların 4.500-5.500 TL/m² aralığında, kimi bölgelerde arsa sahibinin payı yüzde 40'lara varabilmektedir. Zeytirburnu bölgesinde de arsa sahibi hasılat oranları %50 seviyesinde olup yeni projelerde birim fiyatlar 6.000-8.000 TL/m² arasında değişmektedir. Bakırköy’de 2012 yılında eski binlar için 2.500- 3.000 TL/m² aralığında değişen birim fiyatların görüldüğü merkeze yakın mahallelerinde de eski binalar için fiyatların 4.000-4.500 TL/m² seviyelerine yaklaştığı; yeni binalarda fiyatların ortalama 6.000 TL/m2 birim fiyatlara ulaştığı görülmektedir. " .