Körfezden 6 dakikada geçmenin bedeli: 35$+KDV

Körfez Geçiş Köprüsü'nde son tabliye, dün gerçekleştirilen törenle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu tarafından yerleştirildi. Körfez yolunu 6 dakikada geçmek isteyen yolcuların ödemesi gereken bedel ise 35$+KDV olarak belirlendi.

Körfezden 6 dakikada geçmenin bedeli: 35$+KDV

Temelleri 2013 yılında atılan ve yürütülen hummalı çalışma sonrasında, 21 Nisan tarihinde son tabliyenin yerleştirilmesiyle inşaatı tamamlanan Körfez Geçiş Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli etabı olma özelliği taşıyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı'nın katılımıyla gerçekleştirilen son tabliye sonrasında çalışmaların Mayıs ayında tamamlanması ve köprünün bu tarihte ulaşıma açılması hedefleniyor. 

Bayram kuyruklarına son
Son tabliyenin yerleştirilmesi töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez Köprüsü'nün bölge trafiğini önemli ölçüde rahatlatacağını söyledi. "Bayramlardaki kuyrukları hatırlıyorsunuz değil mi? Artık böyle bir şey olmayacak!" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gebze'den Gemlik'e uzanan 13 kilometrelik kesimin önümüzdeki ayın sonunda açılacağı ve 50 dakikalık ulaşım süresinin de 20 dakikaya düşeceğini vurguladı. 

 

Körfezden 6 dakikada geçmenin bedeli: 35$+KDV

 

Osman Gazi Köprüsü
İzmit Körfez Köprüsü'nün isminin ne olacağı hususunda istişareler yürüttüklerini de söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Biz de dedik ki değerli Başbakanımız, bakanımız beraberce değerlendirdik dedik ki adını Osman Gazi Köprüsü koyalım." dedi. 

Körfez Geçiş Köprüsü
Tamamlandığında İstanbul ile İzmir arasındaki karayolu mesafesini 3.5 saate indirmesi beklenen "İstanbul-İzmir Otoyolu Projesi"nin en önemli etabı olarak gözüken Körfez Geçiş Köprüsü'nde 112. tabliyenin vidaları da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından sıkıldı. 

Altınova-Gemlik kesimi hizmete açıldı
İstanbul-İzmir Otoyolu projesinin en önemli etaplarından biri olarak gözüken Altınova-Gemlik etabı da dün gerçekleştirilen bir törenle hizmete açıldı. 1.1  milyar dolara mal olan Körfez Köprüsü ile birlikte karayolu ile 2 saat, feribot ile 1 saat olan Körfez geçişinin 6 dakikaya inmesi ve Türkiye ekonomisine 165 milyon dolarlık tasarruf sunması bekleniyor. 

 

Körfezden 6 dakikada geçmenin bedeli: 35$+KDV

 

Geçiş fiyatı 35 dolar
Osman Gazi Köprüsü'nden geçiş ücreti ise 35 dolar+KDV olarak, vatandaşlardan fiyatlardaki yüksekliğe yönelik eleştiriler ise şimdiden başladı. Yapılan ilk anketler, sürücülerin çok büyük bir oranının, bu yüksek fiyatlar karşılığında köprüyü kullanması tercih etmeyeceğini gösteriyor