Korkutan kira yasası iptal edilecek mi?

10 yılını doldurmuş kiracıların gerekçe gösterilmeden konutlarından çıkartılmasını öngören ve 1 Temmuz'da yürürlüğe giren Borçlar Kanunu'nun iptal edilmesi gündeme geldi

Korkutan kira yasası iptal edilecek mi?

1 Temmuz'da yürürlüğe giren Borçlar Kanunu kapsamında, konut sahiplerine, 10. yılını doldurmuş 2 milyona yakın kiracıyı gerekçe göstermeden çıkarma hakkı tanınması üzerine harekete geçen bürokrası, yasanın iptalini gündeme aldı. Konuyla ilgili gelişmelerden rahatsız olan kiracıların meclise gönderdiği şikayet mektuplarındaki yoğunluk nedeniyle hazırlanan kanun teklifine göre, düzenlemenin ciddi zararlara yol açabileceği belirtilerek Borçlar Kanunu'ndaki ilgili maddenin iptali istendi.

10 yıllık kiracıları çıkarılacak mı?

Kaos yaşanıyor
Haber 7'den Kenan Biter'in haberine göre, yasayı fırsat bilen çok sayıda konut sahibinin avukatlar aracılığıyla harekete geçmesi üzerine küçük çapta bir kaos yaşanmaya başladı. Kiracı yükümlülüklerini yerine getirmeyen kişilere karşı hazırlanan yasanın, tüm yükümlülüklerini düzenli biçimde yerine getiren kiracılara da şok etkisi yapan bildirimler özellikle tarihi mekanlardaki etkileriyle beklenmedik sonuçlar doğurdu. Özellikle İstiklal Caddesi, Taksim, Eminönü ve Sultanahmet gibi turistlerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki tarihi mekanlar, yasayı fırsat bilen ev sahiplerinin baskısıyla kapanma riski ile karşı karşıya kaldı.

Meclis Adalet Komisyonu görüşüyor
Gelen şikayet yoğunluğu üzerine Borçlar Kanunu'ndaki ilgili maddeyi görüşmeye alan Meclis Adalet Komisyonu, yasadan zarar gören kiracıları umutlandıracak teklifi görüşmeye başladı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tüketici Sorunları Derneği Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, her iki tarafın da kendine göre mağdur olduğunu belirterek: 'Kiraya veren eski kiracısına, bak senin zamanın doldu ama ben burayı tekrar kiraya vermeye devam edeceğim ve senin önceliğin var demeli. Eski kiracı ile mal sahibi masa başında yeniden piyasa rayiçlerinde anlaşma yoluna gitmeli. Piyasa kira rayiçlerinde anlaşma sağlanamıyorsa masrafları her iki tarafında karşılayacağı şekilde Sulh Hukuk Hakimliğinin vereceği bilirkişi marifetiyle kira tespit kararı sonrasında ortaya çıkacak meblağ baz alınarak yeni bir kira anlaşması sağlanabilir. Bu anlaşma ile gerek kiraya veren gerekse kiracı mağdur olmaktan çıkacak her iki taraf içinde adil bir durum söz konusu olacaktır.’' şeklinde konuştu.