Köy'ün ağaçları yaşayacak

Zekeriyaköy'de inşa edilen Köy Projesi nedeniyle başka bir yere taşınan 232 ağacın yeni yerlerinde yaşamlarını sürdürecekleri açıklandı

Köy'ün ağaçları yaşayacak

Zekeriyaköy’de gerçekleştirilen bir konut projesinin inşaat alanında bulunan 232 ağaç Sonbahar’da bulundukları yerlerden alınıp arazi içinde başka bir alana taşınmıştı. Taşınan ağaçların yeni yerlerinde yaşayıp yaşamayacağı tartışma konusuydu. Geçtiğimiz günlerde taşınan ağaçlar yeni yerlerinde daha uzun yıllar yaşayacaklarını müjdelediler.

Köy'ün ağaçlarının sağlığı iyi
Ağaçların taşıma ve bakım işlemlerini gerçekleştiren Alman OPİTZ firması uzmanlarından Francesco Maccazzola geçtiğimiz günlerde yine İstanbul’daydı. Artık yeşile duran ağaçların bakımlarını ekibi ile birlikte özenle gerçekleştirdi. Maccazzola, ağaçların yerlerinden taşınıp, yeşille durmasına kadar geçen süreci anlattı. 

Maccazola: “Bu projedeki avantajımız bütün ağaçların aynı saha içerisinden alınıp, yeni yerine yine aynı sahaya nakledilmesi. Habitat alanını çok fazla değiştirmedik. Canlı bir varlığın taşınmasından bahsediyoruz, bu tür işlemler çok büyük hassasiyetle yapılmalı ve operasyondan sonraki bakımları da profesyonelce planlanıp gerçekleştirilmelidir." 

 

Proje Bilgisi: Köy