Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü’nde neler oluyor?

Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü projesinde gelinen son noktayı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden öğrendik

Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü’nde neler oluyor?

2 Temmuz 2014 / Emlakwebtv    Haber: Şebnem Ber
2013 yılında yapım çalışmalarının başladığı Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü projesinde inşaat hangi aşamada? Proje kapsamında şu ana kadar neler yapıldı? Tüm bu soruların yanıtını Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden aldık.

Yaklaşık 5 bin 975 kişinin çalıştığı proje genelinde 921 adet makine ve 52 adet çeşitli ekipman kullanılıyor. Çalışmalar ise hava şartlarının uygun olduğu zamanlarda 24 saat sürekli devam ediyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğu altında yer alan “Kuzey Marmara Otoyolu ve 3.Boğaz Köprüsü projesi, Odayeri - Paşaköy (3.Boğaz Köprüsü Dahil) Kesimi” İşi kapsamında sürdürülen çalışmalarda bugüne kadar, güzergah açılması ve harita alımı işleri gerçekleştirildi.        

33.3 milyon metreküp kazı, 13,4 milyon metreküp dolgu çalışmasının yapıldığı proje kapsamında 80 adet menfez ve 2 adet Altgeçit, 1 Adet Üstgeçit ile 3.Boğaz Köprüsü temel şaft kazıları ve temelleri de tamamlandı.

Şu anda neler yapılıyor?
Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü projesinde şu an 19 viyadük ile 21 altgeçit ve 14 üst geçitte betonarme imalatlar, kule ve ankraj bölgesi imalatları yapılıyor. Ayrıca 35 menfez ile Riva ve Çamlık tünellerinde çalışmalar sürüyor. Projede Riva giriş ve çıkış ile Çamlık çıkış portalleri tamamlanmış olup, tünel imalatları ise çeşitli aşamalarda devam ediyor.

Haftada 4.5 metre ilerleme
Her iki yakada da kayar kalıp sistemi sökülerek otomatik tırmanır kalıp sistemine geçişin yapıldığı köprüde kule yüksekliği Avrupa yakasında 241,40 metre, Asya yakasında 232,80 metre yüksekliğe ulaştı. 3. Boğaz Köprüsü inşaatında haftada yaklaşık 4,5 metre ilerleme sağlanıyor.