LaresPark Hotel, Mitsubishi Klima’yı tercih etti

LaresPark Hotel, KlimaPlus güvencesiyle konfor, verim ve dayanıklılığın en yüksek standartlarını gösteren Mitsubishi Electric City Multi VRF sistemlerini tercih etti

LaresPark Hotel, Mitsubishi Klima’yı tercih etti

18 Şubat 2014 / emlakwebtv
Otelin iklimlendirme projesinde KlimaPlus ve Mitsubishi Electric City Multi VRF sistemlerini tercih etmesinin en önemli sebebi, otelde hayat devam ederken, iklimlendirme sisteminin komple yenilenebilmesi oldu. Otel, normal işleyişine devam ederken sistem yenileme çalışmaları kat bazında yapıldı, böylece diğer katlarda konaklayan misafirler rahatsız olmadı. Yeni kurulan, ısı geri kazanımlı ve yüksek verimli City Multi VRF sistemi ile her odada konaklayan misafirlerin, kendi tercihlerine göre sistemi çalıştırmalarına imkan veriliyor. Isı geri kazanımlı sistem sayesinde bir odada ısıtma yapılırken, diğer bir odada soğutma yapılabiliyor.

Yüzde 25’e varan enerji tasarrufu
Projede ısı geri kazanımlı City Multi VRF sistemlerin tercih edilmesinin bir başka sebebi de esnek kullanım özelliği ve yüksek verimli olmaları. Isı geri kazanımlı sistemlerin verimi, ısıtma ve soğutmadan gelen atık enerjinin, ihtiyaç duyulan mekanlara transfer edilmesinden geliyor. Bu sistemler, ısıtma yapılan mahal ile soğutma yapılan mahal arasında enerji transferi yaparak ısı geri kazanımı sağlıyor ve işletme maliyetleri düşüyor. Heat Pump bir sistemle karşılaştırıldığında yüzde 25'e varan enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Aynı zamanda ısıtma modundan soğutma moduna geçiş süresi çok kısa olduğundan, herhangi bir konfor kaybı yaşanmıyor. Misafirler, tek bir tuşa dokunarak, istedikleri mevsimde, istedikleri konfor sıcaklıklarına en verimli şekilde ulaşabiliyorlar.

City Multi ikili bakır boru tesisatı uygulamasıyla sektörde tek örnek
City Multi ısı geri kazanım sistemleri, tüm binada bir gidiş ve bir dönüş hattı olmak üzere sadece ikili bakır boru tesisatı uygulamasıyla sektörde tek örnek. Bu özelliğiyle hem yatırım maliyetlerinde avantaj hem de montaj kolaylığı sağlıyor. Isı geri kazanımlı City Multi sistemin kalbi olan BC Akış Kontrol Ünitesi (Branch Controller), içinde likit/gaz seperatörlerine sahip. Böylece dış üniteden ısıtma için gaz, soğutma için likit olmak üzere iki fazlı bir karışım, aynı boru içinden BC’ye gönderilebiliyor. Bu karışım BC akış kontrol ünitesine ulaştığı zaman doğru faz ısıtma ya da soğutma ihtiyacına göre iç ünitelere yönlendiriliyor. Üç borulu ısı geri kazanımlı sistemlerde ise her bir faz ve dönüş için ayrı birer boru kullanılıyor. Bu da daha fazla miktarda boru kullanılması ve çok daha fazla sayıda bağlantı (kaynak) noktası oluşması anlamına geliyor. Her bağlantı noktası, soğutucu akışkan gaz kaçağı açısından risk teşkil edeceğinden, sistemde ne kadar az sayıda bağlantı noktası olursa sistem o kadar güvenli çalışıyor.