Maden yasası, madenciyi işsiz bıraktı

Torba Yasanın yürürlüğe girmesinin hemen ardından çok sayıda özel maden kuruluşu üretime son verdiğini açıkladı

Maden yasası, madenciyi işsiz bıraktı

Torba yasanın maden iş koluyla ilgili düzenlemeleri, çok sayıda özel şirketin faaliyetlerine son vermesine neden oldu. Yasanın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanması ve yürürlüğe girmesiyle birlikte çalışmalarını durduklarını açıklayan maden şirketleri, bir bakıma 'kısmen de olsa iyileştirilmiş koşullarda işçi çalıştırmak istemediklerini' söylemiş oldu. Özel maden firmaları, özellikle madenci için ödenecek brüt maaşın 2268 TL'den az olmaması ve kıdem tazminatı haklarındaki genişleme gibi yeniliklerin, 'karşılanması güç ekonomik yükler getirdiğinin' altını çizdi.

Zonguldak'ta 22 özel maden üretimi durdu
İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, Zonguldak'ta 22 özel firma, 'yeni yükümlülükleri kaldırmak istememesi' nedeniyle üretimi durdurduğunu açıkladı. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Kilimli İlçesi Gelik Beldesi'nde 24 senedir faaliyet gösteren ve 150 işçi çalıştıran Arılar Madencilik Şirketi, 16.00-24.00 vardiyasında çalışan 21 işçiye, üretime ara verildiğini açıkladı.

Şirket yetkilileri yeni çıkan maden yasasının 'işverene ağır yükler getirmesi üzerine Yönetim Kurulu'nun böyle bir karar aldığını belirterek: 'Zonguldak'ta özel şirketler mağdur durumda.' dedi.