Madencilik sektöründe yeni dönem

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti grup toplantısında madencilik iş koluna ilişkin düzenlemelerin yapıldığı torba yasayı değerlendirdi

Madencilik sektöründe yeni dönem

Soma için, nakdi hesaplardan toplanan 46.5 milyon liranın hayatını kaybeden 301 madencinin ailelerine paylaştırılacağını açıklayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, aile başına 154 bin 450 lira düştüğünü kaydetti. Bu yardımda en büyük paya 16.8 milyon TL ile TOBB sahip...

Madencilerin SGK borçları silindi
Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, hayatını kaybeden 301 madeniden 234'ünün yakınlarına SGK tarafından aylık bağlanma işlemlerinin yapıldığını, yasal durumdan dolayı bu haklardan yararlanamayan 67 ailenin yakınına ise 'kanun değişikliğiyle' maaş bağlandığını belirtti. Başbakan Erdoğan ayrıca madenci ailelerinin SGK'ya olan borçlarının da silindiğini belirterek: ' Ölüm aylığı için gerekli 5 yıl sigortalılık ve 900 gün prim ödeme şansını da kaldırıyoruz.' şeklinde konuştu. 

Açıklamasında AFAD koordinasyonunda toplanan yardımların nasıl dağıtalacağı hususunda da açıklamalar yapan Erdoğan, nakit yardım hesaplarında toplanan 46.5 milyon liranın, aile başına 154 bin 450 TL olarak paylaştırılacağını belirtti. Başbakan Erdoğan, konut yardımı hususunda da, ölen madenci yakınlarına ikişer konut sözü verdi. 

Madencilere yeni çalışma koşulları
Başbakan Erdoğan, Torba Yasa görüşmelerinin en önemli maddesinin Maden sektöründeki düzenlemeler olduğunu belirtti. Başbakan Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

  • Türkiye genelinde madencilere asgari ücretin iki katından az ücret ödenemeyecek.
  • Madencilere yer altında çalışmadıkları resmi tatil, izin, eğitim ve kurs sürelerince yıpranma payı verilecek.
  • Madencilerin emeklilik yaşı 55'ten 50'ye düşürülecek. Yıpranma payı ile birlikte bu sınır 43'e kadar düşebilecek.
  • Maden işçilerine fazla çalışma yaptırılamayacak. Zorunlu hallerde fazla çalışma yaptırılırsa mesai ücreti yüzde 100 artırılacak.