Markalı konutlara yabancı ilgisi sürüyor

Şubat 2016 döneminde satışı gerçekleştirilen markalı konutların yüzde 30'u yabancı yatırımcılar tarafından satın alındı.

Markalı konutlara yabancı ilgisi sürüyor

Türkiye İş Bankası'nın desteği ile GYODER ve REIDIN tarafından hazırlanan "Yeni Konut Fiyat Endeksi" markalı konutlara yabancı yatırımcının ilgisinin sürdüğünü ortaya koydu. Verilere göre Şubat 2016 döneminde markalı konutların yüzde 30'unu yabancılar satın aldı. Yabancıların ağırlıklı olarak 3+1 tipinde ve 135 metrekare büyüklüğünde konutları tercih ettiği saptandı. 

Yeni Konut Fiyat Endeksi'ndeki artış sürüyor
GYODER-Reidin Şubat 2016 verilerine göre Yeni Konut Fiyat Endeksi'ndeki yükseliş ise devam etti. Artış eğilimi, endeksin başlangıç dönemi olan 2010 yılı Ocak ayına kıyasla yüzde 68.60, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.13 ve bir önceki aya kıyasla da yüzde 0.66'lık artış kaydetti.

İstanbul'da markalı konut değer artışı
İstanbul'daki markalı konut projelerinde yaşanan değer artışını da masaya yatıran GYODER-Reidin ölçümlerine göre, Asya yakasındaki markalı konut projelerindeki artış bir önceki aya kıyasla yüzde 0.29, Avrupa'daki markalı konut projelerindeki artış ise yüzde 0.66 oranında değer kazandı. 

Markalı konutlara yabancı ilgisi sürüyor

Bitmemiş konutlar daha fazla satılıyor
Yeni Konut Fiyat Endeksi'nin Şubat ayı verilerine göre satışı gerçekleştirilen konutlar için bitmiş konut oranı yüzde 23, bitmemiş konut oranı ise yüzde 77 oldu. İstanbul Asya yakasında satılan konutların yüzde 23'ü, Avrupa yakasında ise yüzde 17'si bitmiş stoklardan oluşuyor. 

Kredili satışların payı düşük
Bir diğer ilgi çekici veri ise satın alma tiplerine göre belirlendi. Buna göre peşinatla konut satın alma oranı yüzde 37, banka kredisi kullanım oranı yüzde 38, senet kullanım oranı ise yüzde 26 oldu.