Marmara Köşkü yeniden inşa edilecek

Atatürk Orman Çiftliği içerisinde yer alan, Atatürk tarafından kullanılan Marmara Köşkü aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek

Marmara Köşkü yeniden inşa edilecek

Atatürk Orman Çiftliği içerisinde yer alan, Atatürk tarafından kullanılan Marmara Köşkü aslına uygun olarak yeniden inşa edilecek. Ankara Mimarlar Odası, Marmara Köşkü'nün yargı süreci devam etmesine rağmen yıkıldığını söylemişti. Bunun üzerine mahkemenin verdiği Köşk'ün yıkımının yürütmesinin durdurulması kararına rağmen yıkımının neden yapıldığı gündeme gelmişti. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, mahkeme, yürütmeyi durdurma kararından sonra davayı esastan karara bağladı ve Ankara Mimarlar Odası'nın köşkün yıkımının iptali istemini reddetti. Yıkım bu kararın ardından gerçekleşti. 

Marmara Köşkü yeniden inşa edilecek

Yıkımla ilgili süreç, Marmara Köşkü'nün restore edilmek istenmesi ile başladı. 1930'lu yıllardan bu yana birçok kez tadilat gören binanın orjinalliğini kaybettiği eski ve yeni fotoğraflar ile belgelendi. 1 yıl önce köşkün aslına uygun restore edilmesi için hazırlanan proje, Ankara 1 Numaralı Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Ancak projenin uygulaması yapılırken statik raporuna bakılması istenildi. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanan statik raporda köşkün statik yapısının bozulduğu ve restorasyonun riskli olacağı söylendi. Bunun üzerine proje yıkılıp orjinaline uygun yeniden yapılması için hazırlandı ve kurulca onay verildi. 

Mahkeme, ara kararında yürütmenin durdurulmasına ancak daha sonra mahkeme esas kararında Mimarlar Odası tarafından yapılan itirazın reddine kadar verdi. Bakanlık yıkımın bunun üzerine yapıldığını söyledi. Marmara Köşkü Ankara 1 Numaralı Koruma Bölge Kurulu'nun ilk başta aldığı proje kararı doğrultusunda yeniden yapılacak.