Marmaray durakları

Resmi açılışı için geri sayımın başladığı Marmaray projesi 29 Ekim 2013 tarihinde hizmete girecek. Peki ilk etapta faaliyete geçirilecek Marmaray durakları hangileri olacak?

Marmaray durakları

29 Ekim 2013 tarihinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacak Marmaray projesinde yolculuk yapmak için yalnızca 6 gün kaldı. Asrın projesi olarak nitelenen ve Asya ile Avrupa’yı boğazın altından birleştirecek Marmaray kapsamında ilk etapta 13.6 kilometrelik bir güzergah hizmete alınacak. Peki ilk etapta faaliyete geçecek Marmaray durakları hangileri? İşte o duraklar;

-Kazlıçeşme

-Yenikapı

-Sirkeci

-Üsküdar

-Ayrılıkçeşme (İbrahimağa)

Projenin 29 Ekim’de açılmasıyla birlikte Kadıköy-Kartal metrosuyla bağlantısı da devreye girmiş olacak. Halen yapımı devam eden Üsküdar-Çekmeköy metrosunun 2015 yılında hizmete girmesiyle de hattın Marmaray ile entegrasyonu sağlanacak.

Toplamda 76.3 km uzunluğuna sahip olacak Marmaray dahilinde kapatılan Halkalı – Kazlıçeşme ve Söğütlüçeşme – Gebze banliyö hatlarının da 2015 yılında faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Marmaray durakları fiyatları

Marmaray projesi ücret tarififesi de belli oldu. Tarifeye göre, Marmaray’da tek yön için 1.95 TL alınacak. Marmaray geçişlerinde İstanbul kartlarda geçerli olacak.