Marmaray ne zaman bitecek?

13.6 kilometrelik bölümü 29 Ekim 2013’te açılan Marmaray ne zaman bitecek? İşte yanıtı.

Marmaray ne zaman bitecek?

‘Asrın projesi’ olarak nitelenen 76 kilometrelik Marmaray projesinin 13.6 kilometrelik kısmı 29 Ekim 2013 tarihinde açılmıştı. Projenin Gebze ile Halkalı arasında olan 63.5 kilometrelik bölümünde ise inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Peki Gebze ile Halkalı arasındaki ulaşım süresini 115 dakikaya düşürecek Marmaray ne zaman bitecek?  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce çalışmaları yürütülen Gebze Halkalı demiryolu hattının 2016 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Avrupa Yakası'nda 10, Anadolu Yakası'nda ise 27 istasyonu olacak Gebze Halkalı Marmaray kapsamında Gebze-Pendik Yüksek Hızlı Tren Hattı'da yer alacak. Bu projenin bitiş tarihi olaraksa 2014 yılı öngörülüyor. Gebze Halkalı durakları dahilinde 30 istasyon, banliyö istasyonu olarak hizmet verecekken, 7 istasyon aktarma istasyonu olacak.

Halkalı’dan Gebze’ye 115 dakika

Halkalı’ya metrodan önce Marmaray geliyor. 2016 yılında hizmete açılması planlanan Halkalı-Gebze Marmaray yüzeysel metrosu 63,5 kilometre hat üzerinde toplam 35 istasyonu birbirine bağlayacak. Tamamlandığında Halkalı’dan Gebze’ye yolculuk süresi ise 115 dakikaya inecek.

Gebze Halkalı Marmaray durakları neler olacak?

Gebze Halkalı Marmaray durakları ise şöyle olacak;

*    Halkalı

*    Mustafa Kemal

*    Küçükçekmece

*    Florya

*    Yeşilköy

*    Yeşilyurt

*    Ataköy

*    Bakırköy

*    Yenimahalle

*    Zeytinburnu

*    Feneryolu

*    Göztepe

*    Erenköy

*    Suadiye

*    Bostancı

*    Küçükyalı

*    İdealtepe

*    Süreyya Plajı

*    Maltepe

*    Cevizli

*    Atalar

*    Başak

*    Kartal

*    Yunus

*    Pendik

*    Kaynarca

*    Tersane

*    Güzelyalı

*    Aydıntepe

*    İçmeler

*    Tuzla

*    Çayırova

*    Fatih

*    Osmangazi

*    Gebze

Marmaray’ın şu an hizmette olan durakları ve konumları da aşağıdaki gibi;

Marmaray Ayrılıkçeşme durağı: Projenin Anadolu Yakası'nda bulunan istasyonlarından biri olan Ayrılıkçeşme durağı, Kadıköy ilçesinde bulunan Tepe Nautilus AVM'nin arkasında yer alıyor. Ayrıca Marmaray'ın Kadıköy - Kartal metrosu ile bağlantısı da bu duraktan sağlanıyor.

Marmaray Üsküdar durağı: Projenin Anadolu Yakası'nda bulunan bir diğer istasyonu olan Üsküdar durağı ise Üsküdar sahilinde bulunuyor.

Marmaray Kazlıçeşme durağı: Abdi İpekçi Salonu'na yakın bir mesafede konumlandırılan Marmaray Kazlıçeşme durağı, projenin Avrupa Yakası'ndaki ayaklarından biri. Kazlıçeşme Miting Alanı, Balıkı Rum Hastanesi ve Yedikule Mezarlığı'na komşu olan durak, sahil yolunun kuzeyinde kalıyor.

Marmaray Sirkeci durağı: Bu durağın çıkışları da hem Sultanahmet hem Eminönü meydanına yakın bulunuyor.

Marmaray Yenikapı durağı: Marmaray'ın Avrupa'daki duraklarından biri olan Yenikapı durağı ise, Aksaray’dan Yenikapı yönüne giden cadde üzerindeki Aksaray U dönüşü köprüsünün hemen sağında bulunuyor.