Marmaray ne zaman bitecek?

29 Kasım 2013 tarihinde açılışı gerçekleşen Marmaray ne zaman bitecek sorusu en çok merak edilenler arasındaydı. İşte Marmaray projesinin özellikleri

Marmaray ne zaman bitecek?

İstanbul Anadolu Yakası ile Avrupa Yakasını birbirine bağlayan Marmaray, 29 Ekim 2013 tarihinde açıldı. Açılışı oldukça ses getiren Marmaray projesinin Halkalı ile Gebze arasındaki bölümün yapımı devam ediyor.
Marmaray, batırma tüp tünel (1.4 km), delme tüneller (toplam 9.4 km), aç-kapa tüneller (toplam 2.4 km), üç yeni yeraltı istasyonu, 37 yerüstü istasyonu (yenileme ve iyileştirme), yeni işletim kontrol merkezi, sahalar, atölyeler, bakım tesisleri, yerüstüne inşa edilecek olan yeni bir üçüncü hat ve temin edilecek olan 440 adet modern demiryolu araçlarını kapsıyor.

2005 yılında, Boğaz geçişinin Avrupa tarafından karaya çıktığı yerde bulunan, Bizans İmparatorluğu dönemine ait arkeolojik kalıntılar ve Üsküdar, Sirkeci ve Yenikapı bölgelerindeki yapılan arkeolojik çalışmaların etkisiyle projenin "BC1 Raylı Tüp Tünel geçişi ve istasyonlar" etabı planlanandan yaklaşık 4 sene geç tamamlandı. Bu yüzden "Marmaray ne zaman bitecek?" sorusu çokça soruldu.

Avrupa Yakası'nda 10, Anadolu Yakası'nda ise 27 istasyonu olacak Gebze Halkalı Marmaray kapsamında Gebze-Pendik Yüksek Hızlı Tren Hattı'da yer alacak. Bu projenin bitiş tarihi olaraksa 2014 yılı öngörülüyor. Gebze Halkalı durakları dahilinde 30 istasyon, banliyö istasyonu olarak hizmet verecekken, 7 istasyon aktarma istasyonu olacak.

Marmaray projesinin özellikleri için tıklayınız

Marmaray durakları nerede?
Marmaray Ayrılıkçeşme durağı: Projenin Anadolu Yakası'nda bulunan istasyonlarından biri olan Ayrılıkçeşme durağı, Kadıköy ilçesinde bulunan Tepe Nautilus AVM'nin arkasında yer alıyor. Ayrıca Marmaray'ın Kadıköy - Kartal metrosu ile bağlantısı da bu duraktan sağlanıyor.

Marmaray Üsküdar durağı: Projenin Anadolu Yakası'nda bulunan bir diğer istasyonu olan Üsküdar durağı ise Üsküdar sahilinde bulunuyor.

Marmaray Kazlıçeşme durağı: Abdi İpekçi Salonu'na yakın bir mesafede konumlandırılan Marmaray Kazlıçeşme durağı, projenin Avrupa Yakası'ndaki ayaklarından biri. Kazlıçeşme Miting Alanı, Balıkı Rum Hastanesi ve Yedikule Mezarlığı'na komşu olan durak, sahil yolunun kuzeyinde kalıyor.

Marmaray Sirkeci durağı: Bu durağın çıkışları da hem Sultanahmet hem Eminönü meydanına yakın bulunuyor.

Marmaray Yenikapı durağı: Marmaray'ın Avrupa'daki duraklarından biri olan Yenikapı durağı ise, Aksaray'dan Yenikapı yönüne giden cadde üzerindeki Aksaray U dönüşü köprüsünün hemen sağında bulunuyor.

Marmaray özellikleri nedir?
Toplam Hat Uzunluğu: 76,3 km
Minimum Dönüş Yarıçapı: 300 m
Ortalama İstasyon Aralığı: 1,9 km
Gebze-Ayrılıkçeşme ve Halkalı-Kazlıçeşme arasındaki hat sayısı: 3
Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme arasındaki hat sayısı: 2
Tüp Tünel Uzunluğu: 1.387 m
Yüzeysel Metro Kesimi Uzunluğu: 63 km
Şehirler arası çalışan trenlerle transfer noktası: 8
Şehiriçi çalışan metro hatları ile bağlantılar: 4
Yüzeydeki İstasyon Sayısı: 36 adet
Yeraltındaki tünel uzunluğu: 13,6 km
Delme Tünel Uzunluğu 9,8 km
Batırma Tüp Tünel Uzunluğu: 1,4 km
Aç Kapa Tünel Uzunluğu: 2,4 km
Yeraltındaki İstasyon Sayısı: 3 adet
Yerüstündeki İstasyon Sayısı: 37 adet
İstasyon Boyu: 225 m (en az )
Bir yöndeki yolcu sayısı: 75.000 yolcu/saat/tek yön[31][33]
Maksimum Eğim: Yüzde 1,8
Maksimum Hız: 100 km/saat
Ticari Hız: 45 km/saat
Tren Sefer Sayısı: 2-10 dakika
Araç Sayısı: 440 adet