Martı Projesi'nde 1 aydır tek bir çivi çakılmadı

İBB'nin eski başkanı Kadir Topbaş döneminde geliştirilen Martı Projesi'nde inşaat durdu. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan henüz izin çıkmadığı için uzun süredir tek bir çivi bile çakılmadığı açıklandı

Martı Projesi'nde 1 aydır tek bir çivi çakılmadı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanı Kadir Topbaş'ın "ustalık dönemi eserim" diye tanımladığı Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi projesinde inşaat çalışmaları durdu. Projenin deniz etabındaki çalışmaların büyük bir hızla tamamlanmasının ardından kara bölümüne geçilmesi bekleniyordu. Ancak Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun bu kısım için henüz izin vermemesi üzerine inşa faaliyetlerinin ilerlemesi kesilmiş oldu. Projenin 2018 yılı tamamlanmadan bitirilmesi hedefleniyor. 

1 aydır bir çivi bile çakılmadı

Kabataş'ın toplu ulaşım entegrasyonu ve çevre düzenlemesi ile trafik yükünün düşürülmesine katkı sunacak merkezi bir nokta haline getirilmesi amacıyla İBB Eski Başkanı Kadir Topbaş döneminde geliştirilen Kabataş Meydan Düzenlemesi ve Transfer Merkezi projesinde çalışmalar tamamen durdu. Çalışmaların durmasının sebebinin Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan kara kısmı için gerekli izinlerin alınamaması olduğu ortaya çıktı. Gerekli izinlerin alınamaması nedeniyle 1 aya yakın bir süredir Kabataş Martı projesinde tek bir çivinin bile çakılmadığı konuşuluyor. Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan çevre sakinleri daha öncesinde hummalı çalışmaların sürdüğü Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi projesinde yaklaşık 1 ay önce çalışmaların durduğuna dikkat çekerken, haftalardır tek bir adım dahi atılmadığını vurguladı. 

Hava çekimlerinde belirlendi

Kamuoyunda Martı Projesi olarak bilinen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yatırımı geçtiğimiz günlerde de havadan görüntülenmişti. Bu çekimlerde şantiye alanında herhangi bir işçinin bulunmadığı ve genel hava itibarıyla sessizliğin hakim olduğu görüntülendi. Konuyla ilgili soruları yanıtlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yetkilileri ise çalışmaların devam için Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun izninin beklendiğini doğruladı. Çalışmaların deniz kısmında tamamlandığını ve kara tarafına başlamak için de kurul onayının beklendiğini söyleyen İBB yetkilileri, herhangi bir iptalin söz konusu olmadığını da dile getirdi.

Koruma Kurulu izni neden sonraya bırakıldı?

Projede Koruma Kurulu izninin alınmasının sonraya bırakılmasını eleştiren Mimarlar Odası Kent Danışma Kurulu Sekreteri Mimar Mücella Yapıcı da, Kurul kararının daha sonradan alınması hususuna ilk baştan beri itiraz ettiklerini hatırlattı. Bu kararların sonradan alınmasının projesi yasal hale getirmediğini dile getiren Yapıcı: "2006 yılında karşımıza gelen proje bu değildi. İnşaatın kara bölümü, Kültür Bakanlığı 2 Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'nun alacağı karar için durdurulmuştu. Biz ise projenin bütününe itiraz ettik." dedi. 

Bu yıl içinde tamamlanacak

Mimar Murat Kıran tarafından tasarlanan ve deprem bölgesindeki yapılaşma niteliğiyle Sivil Toplum Kuruluşları'nın itirazla karşıladığı Kabataş Martı Projesi'nde çalışmalar, Koruma Kurulu'nun onayının ardından yeniden başlayacak. Projeyle ilgili tanıtım faaliyetleri de devam ederken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tanıtım çalışmaları Kabataş Meydan ve Transfer Merkezi tanıtım ofisinde sürüyor. Projenin devamı için koruma kurulunun izni beklenirken, bölgede şu an itibarıyla yalnızca Kabataş-Mahmutbey Metro hattıyla ilgili çalışmaların devam ettiği görülüyor. Kabataş Martı projesinin 2018 yılı tamamlanmadın bitmesi ve hizmete açılması bekleniyor.