Mega deprem beklentisi yükseldi

Son 2 aydır dünya üzerindeki parametrik değişimlerin mega deprem uyarısı yaptığını açıklayan Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezi, beklenen büyük depremin olası adresi olarak Şili'yi gösterdi.

Mega deprem beklentisi yükseldi

Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezi, 2016 yılında Marmara'da büyük bir deprem yaşanmayacağını tahmin ettiklerini, buna karşın Şili'de yüksek ölçekli bir deprem beklendiğini açıkladı. 

2016 yılında Şili depremi uyarısı
2016 yılının en büyük depremi Şili'de bekleniyor. Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezi Araştırmacısı Ahmet Yakut, bu yıl içerisindeki en büyük depremin Şili'de beklendiğini açıkladı. Yakut, "global felaket" olarak betimlenen Mega Deprem için uyarılarda bulundu. Dünyada yaşanan sismik hareketliliğin 2016 yılı içinde patlama yapacağı ve mega bir depreme sebebiyet vereceğini söyleyen Yakut, bu depremin 8.8 ile 9.2 büyüklüğünde gerçekleşebileceğini belirtti.

Mega deprem geliyor
Yakut tarafından yapılan açıklamada son 2 aydır dünya üzerindeki bir çok parametrik verinin 2016 yılında mega deprem uyarısında bulunduğunu vurgulayarak:

Mega deprem beklentisi yükseldi

"22 Mayıs 1960 tarihinde tüm zamanların richter skalasıyla ölçülmüş en büyük deprem Şili’de meydana geldi. 1960 yılındaki o deprem, nüfusun az olduğu Şili’nin orta bölgesini yerle bir etti. Ancak Nazka plakası hareketlerine ve son Şili depremlerine baktığımızda en kritik bölge olan Valparaiso, La Serena şehirleri önündeki hat kırıldığında 8.8M-9.2M büyüklükleri aralığında global bir felakete sebep olabilir." ifadelerine yer verdi.

Marmara Depremi'nin zamanı var
Yakut, Kuzey Anadolu Fayı, batı ve doğu olmak üzere iki ucunda biriken stresin önce Doğu'da atılacağını da söyleyen Yakut, Marmara depremi hakkında: "Bence zamanı var..." ifadelerini kullandı.