Mega projelerde aksama yok

Başbakan Binali Yıldırım, mega yatırımların darbe girişimi sürecinden etkilenmeyeceğini ve 3. Köprü'nün 26 Ağustos'ta Avrasya Tüneli'nin ise 20 Aralık'ta hizmete gireceğini açıkladı

Mega projelerde aksama yok

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomik hayatın normale dönmesi yolunda hızlı adımlar atan Hükümet, mega proje takviminde de aksama olmaması için özel önlemler alıyor. Başbakan Binali Yıldırım, mega yatırımların takvimlerinin önceden belirlenen sürelerine uygun biçimde işlediğini belirterek, 3. Boğaz Köprüsü'nün 26 Ağustos'ta hizmete açılacağını söyledi.

3. Köprü 26 Ağustos'te açılıyor
Osmangazi Köprüsü'nün 30 Haziran'da açıldığını büyük yatırımların hız kesmeden devam edeceğini belirten Binali Yıldırım, 26 Ağustos'ta da 3. Köprü'nün açılacağını belirtti. Yıldırım:

"Dünyanın en büyük havalimanının ilk etabını 2018'in başında bitireceğiz. Boğazı denizin altından geçen Avrasya Tüneli ise 20 Aralık'ta hizmete geçecek..." dedi.

Çanakkale Köprüsü ve diğerleri
Dünyanın en uzun köprüsü olacak Çanakkale Köprüsü'nün temellerinin de 2016 yılı içinde atılacağını ve Türkiye'de yatırımların tüm engellere rağmen süreceğini söyleyen Yıldırım: "Çünkü Türkiye 2009 küresel krizini yatırımları artırarak aşan bir ülke oldu. Yatırımları hiç kısmadık.." ifadelerini kullandı. 

Ekonomimiz sarsılmadı
15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye ekonomisin baskılayacağı yönündeki soruları da yanıtlayan Yıldırım, dünyanın en fazla büyüme sağlayan ilk 5 ekonomisi içinde yer alan Türk ekonomisinin bu süreten etkilenmeyeceğini vurguladı. Yıldırım, dünyadaki ekonomik daralmaya ve dünya ticaretinin küçülmesine rağmen Türkiye ekonomisinin gücünü koruduğuna da dikkat çekerek, ekonominin dinamiklerinin sağlıklı bir biçimde işlediğine dikkat çekti.