Mega projelerin aktif büyüklüğü 130 ülkenin gelirini aştı

Türkiye'nin son yıllardaki kalkınma atağında büyük rol oynayan mega projelerin mali büyüklüğü 138 milyar doları aştı. Bu rakam 130 dünya ülkesinin milli gelirinin aşıldığına işaret ediyor.

Mega projelerin aktif büyüklüğü 130 ülkenin gelirini aştı

Türkiye'nin özellikle son yıllarda gerçekleştirdiği kalkınma modelinde büyük yer tutan mega projelerin mali büyüklüğü 138 milyar dolar seviyesini aştı. Bu rakam 130 dünya ülkesinin milli gelirinin yalnızca bu projeler aracılığıyla aşıldığına işaret ediyor. Diğer taraftan son 7 yıl içinde mega projeler hakkında medyada 27 bin 478 adet haber yer aldı. Tüm projeler içinde en yoğun ilgiyi ise İstanbul Boğazı'nın üçüncü köprüsü Yavuz Sultan Selim gördü. Son üç yıl içinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü hakkında medyada 32 bin 326 adet haber yer aldı. 

130 ülkenin milli gelirini aşan yatırım ağı

Türkiye özellikle son yıllarda ulaşım, enerji, altyapı ve savunma alanlarında gerçekleştirdiği mega yatırımlarla güçlü bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdi. Ajans Press tarafından derlenen bilgilere göre, söz konusu mega proje ağı, 130 ülkenin milli gelirini geride bırakan bir düzeye ulaştı. Yapılan tahminler, mega projelerin mali büyüklüğünün 138 milyar dolar seviyesini aştığını gösteriyor. Özel sektör ve kamu işbirliği ile hayata geçirilen ve kamuoyunda büyük yankı bulan mega projelerin maliyet açısından geride bıraktığı ülkelerden bazıları ise Macaristan, Bulgaristan, Lüksemburg, Libya, Bulgaristan, Uruguay, Slovenya olarak açıklandı. 

Son 7 yılda, 27 bin mega proje haberi yapıldı

Diğer taraftan mega projeler medyada da kendine yoğun bir yer buldu. Ajans Press ve ITS Medya incelemesine göre, son 7 yıl içinde mega projeler medyada 27 bin 478 adet haber ile kamuoyuna aktarıldı. Yapılan ölçümler, medyanın en yoğun ilgiyi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'ne gösterdiğine işaret ediyor. Son üç yıl içinde Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile ilgili haber sayısı 32 bin 326 adet olarak belirlendi. İkinci sırada ise Hızlı Tren Projeleri yer aldı. Bu dönem içerisinde Hızlı Tren Projeleri ile ilgili olarak 25 bin 714 adet haber medyada kendine yer buldu. Üçüncü sırada gelen İstanbul'un Üçüncü Havalimanı projesi hakkında ise 19 bin 94 adet haber yapılırken, Marmaray 10 bin 216 adet haber ile dördüncü sırada yer aldı.

Avrasya Tüneli, Akkuyu Nükleer, Osmangazi ve Kanal İstanbul hakkında binlerce haber

Medyanın yoğun ilgi gösterdiği diğer projeler arasında ise Avrasya Tüneli, Akkuyu Nükleer Sanrali, Osman Gazi Köprüsü ve Kanal İstanbul gibi yatırımlar da yer aldı. Avrasya Tüneli Hakkında son üç yıl içinde 9 bin 442, Akkuyu Nükleer Santrali hakkında ise 8 bin 119 adet haber yapıldı. Osmangazi Köprüsü hakkında yaılan haber sayısı ise 4 bin 450 adedi bulurken, Kanal İstanbul hakkında medyada yer bulan haber sayısı 3 bin 275 adet seviyesinde. Türkiye'nin son mega projesi Çanakkale Köprüsü hakkında ise 3 bin 180 adet haber medyada kendine yer buldu. 

Türkiye'nin mega projeleri ve maliyetleri

- Osman Gazi Köprüsü: 1.2 milyar dolar
- Yavuz Sultan Selim Köprüsü: 8.5 milyar TL
- Avrasya Tüneli: 1 milyar 245 milyon dolar
- Çanakkale Köprüsü: 10.3 milyar TL
-  3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli: 3.5 milyar dolar
- Kanal İstanbul: 3.5 milyar dolar