Mega Yat Limanı hızla ilerliyor

Ataköy'de, 140 dönümlük dolgu alan üzerinde hayata geçirilecek "Mega Yat Limanı" projesi, tüm tepkilere rağmen hızla ilerliyor. Dolgu için gerekli hafriyatın büyük oranda Anadolu'da devam eden inşaatlardan karşılandığı Mega Yat Limanı Projesinin tanıtımı bugün yapılacak

Mega Yat Limanı hızla ilerliyor

Ekolojik zararları, şehir planlama açısından handikapları ve sosyolojik sorunlarıyla toplumun tüm kesimlerinden tepki çeken Ataköy Mega Yat Limanı Projesi büyük bir hızla ilerliyor. Bölgeye her gün onlarca kamyon hafriyat taşıyor. Projenin tanıtım toplantısı ise bugün yapılacak.

Mega Yat Limanı Tanıtım toplantısı bugün
Ataköy'de denizin karadan 600 metre uzaklaşmasına neden olacak 140 dönümlük yığma ek inşaat alanı ve bu alan üzerinde hayata geçirilecek Mega Yat Limanı Projesi'nin tanıtımına, alana yatırım yapan DATİ Yatırım Holding A.Ş Yönetim Kurulu Üyeleri ve Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran'ın da katılması bekleniyor.

İnşaat hafriyatlarıyla deniz doldurulur mu?
Hürriyet Gazetesi'nde yer alan Burak Coşan imzalı habere göre, proje için ihtiyaç duyulan malzemenin bir kısmı Anadolu yakasında devam etmekte olan inşaatlardan karşılanıyor. Ataşehir, Maltepe ve Kartal bölgelerinde devam etmekte olan inşaatlardan çıkartılan hafriyatı inşaat sahasına taşıyan kamyonlara ise her giriş başına 100 TL ücret ödeniyor. Ancak yetkililer, proje için gerekli olan 890 bin metreküplük hafriyat inşaatlardan tedarik edilemiyor. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü kararına göre böylesi bir dolgu alanının inşaatlardan karşılanan  yüzde 10'luk kısmı dışındaki genel ağırlık ise "deniz doldurma" işlemlerinde kullanılan kayalar tarafından gerçekleştirilecek.