Mehmet Akif Ersoy'un evi yenilendi

İstiklal Marşı'nın yazarı, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunu geçirdiği iki katlı ev restore edildi

Mehmet Akif Ersoy'un evi yenilendi

İstiklal Marşı'nın yazarı, milli şair Mehmet Akif Ersoy'un çocukluğunu geçirdiği iki katlı ev restore edildi. Mehmet Akif Ersoy'un kagir evi, 2001 yılında bakımsızlıktan yıkıldı.

2001 yılında yıkıldı

12 yıl sonra farkedilip ulusal ve yerel basında haberleri yer alan ev için 1 Mart 2001 tarihinde tehlike oluşturduğuna daire tutanak tutulan evin kanal yarısının da belediye tarafından yıkıldığını belirleyip, durumu Çanakkale Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na aktardı. 

Mehmet Akif Ersoy'un evi yenilendi

Mehmet Akif Ersoy'un doğum gününde restorasyon tamamlandı

Çanakkale Valiliği'nde imzalanan protokol sonrasında İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş. sponsorluğunda geçen 1 Ocak'ta İstiklal Marşı'nın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un yaşadığı evin aslına uygun olarak yapımına başlandı. Mehmet Akif Ersoy'un doğum tarihi olan 1 Temmuz'da yapım çalışmaları tamamlanan ev, Mehmet Akif Ersoy Evi ve Müzesi oldu. 

Taş köprü restore edilecek

Mehmet Akif Ersoy'un evinin bulunduğu sokakta elektrik telleri yerin altına alınıp, Arnavut kaldırımı yapılacak sokaktaki vatan şairinin babası Tahir Efendi'nin imamlık yaptığı Karşıyaka Camii ve Mehmet Akif Ersoy'un yazılarında oynamaktan zevk aldığını söylediği caminin yanındaki taş köprünün de restore edilerek bu alanın külliyeye dönüştürüleceği söylendi.