Mermerin umudu inşaat

Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı ve İMİB (İstanbul Maden İhracatçılar Birliği) Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya, Türk mermer sektörünün ihracatında azalma olduğunu açıkladı.

Mermerin umudu inşaat

Temmer Mermer Yönetim Kurulu Başkanı ve İMİB (İstanbul Maden İhracatçılar Birliği) Başkan Yardımcısı Rüstem Çetinkaya, Türk mermer sektörünün ihracatında azalma olduğunu açıkladı. Bunun nedenini Çin başta olmak üzere, bir çok ülkede yaşanan ekonomik sıkıntılar ve siyasi karışıklıklara bağlayan Çetinkaya, “Çin hükümetinin daralmaya gitmesiyle birlikte, Türkiye’den mermer alımı azaldı. Çin de meydana gelen bu ekonomik soğuma sadece Türkiye'yi ve mermer sektörünü değil, Çin ile ticari ilişkileri olan dünyadaki diğer ülkeleri de etkileyecek” dedi.

Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulunan Çetinkaya, "Türkiye'nin Çin'e ihracatı yüzde 30 oranında düştü. Irak'ta da ucuz da olsa iş vardı, o da bitti. Suriye, Libya kesildi. Türkiye'de mermer üretimi yapan herkes kapasite düşürdü. Ocak 2014'den itibaren personel çıkardık. Bazı ocakları dönemsel çalıştırmaya karar verdik. Fabrikalarda da önlemler alacağız. Sektördeki firmaların da esnek üretim modeline geçmelerini öneriyoruz. 2015'e kadar böyle devam edecek olsa da, 2016'nın ikinci yarısında tekrar yükselmelerin olacağını düşünüyoruz " diye konuştu.  Rüstem Çetinkaya, kimsenin Çin hükümetinin kararlarının Türkiye'yi bu denli etkileyeceğini düşünmediğini belirterek, “ En büyük pazarındaki yavaşlama nedeniyle, mermer sektörünün yeni pazarlara girmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunmak durumundayız. Ayrıca son yıllarda hızla gelişen inşaat sektörü de mermer sektörü için önemli bir pazar. Biz Temmer Mermer olarak bu gelişmeleri öngördüğümüzden hem Afyon hem de İstanbul olmak üzere 2 ayrı noktada showroom açtık. Bu bağlamda hem proje mimarları hem de müteahhitlerle yakın ilişkiler içindeyiz" dedi.