Mesa’ın yapımını üstlendiği Libya terminali açıldı

Mesa Mesken’in Libya’nın üçüncü büyük kenti Misurata’da inşa ettiği Uluslararası Havalimanı İç-Dış Hatlar Geliş Terminali, törenle hizmete açıldı

Mesa’ın yapımını üstlendiği Libya terminali açıldı

13 Mart 2014 / emlakwebtv
Terminalin resmi açılış töreni 9 Mart 2014’te, Türkiye Cumhuriyeti Misurata Başkonsolosu Arif Eser Torun, Libya Ulaştırma Bakan Yardımcısı Salah Annemer, Misurata Yerel Konseyi Başkanı İsmail Şeklavun, Ulaştırma Bakanlığı ve Yerel Konsey yetkilileri, Mesa Mesken San. A.Ş. temsilcileri ile çok sayıda şirket temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Misurata Uluslararası Havalimanı’nın ilk yolcuları THY oldu
Libyalı yetkililer törende yaptıkları konuşmada, Misurata Uluslararası Havalimanı’nın hibe olarak yapan MESA’ya ve Türk Hükümeti’ne şükranlarını dile getirdi. Açılış töreni sonrasında geliş terminalini ilk kullananlar, Türk Hava Yolları’nın Misurata seferiyle Libya’ya inen yolcular oldu.

Liman 2,5 ay gibi rekor bir zamanda tamamlandı
Yapımına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 Eylül ayında Libya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında karar verilen terminal, Mesa Mesken tarafından 2,5 ay gibi rekor bir sürede tamamlanarak 2012 yılında Libyalı makamlara teslim edildi.

Maliyeti yaklaşık 1 milyon dolar’ı bulan 1,100 metrekare büyüklüğündeki iç-dış hatlar geliş terminali, MESA Mesken tarafından hiçbir ücret almadan hibe olarak yapıldı ve yeniden inşa süreci devam eden Libya’ya hediye edildi.

Mesa’nın Libya’nın yeniden inşaasına verdiği destek bununla sınırlı değil. Bugüne kadar Libya’da 500 bin metrekarenin üzerinde üstyapı inşaatlarını başarı ile tamamlayan MESA’nın Libya’da halen, Tripoli ve Derne Üniversitesi Kampüsü yapımını içeren 340 milyon dolar değerindeki taahhüt işi devam etmektedir.

Firma Bilgisi: Mesa