Metrekare nasıl hesaplanır?

Metrekare nasıl hesaplanır? Metrekare nedir? Ev alırken metrekaresini kendiniz mi hesaplamak istiyorsunuz? haberimizden öğrenebilirsiniz

Metrekare nasıl hesaplanır?

Metrekare nasıl hesaplanır? Metrekare hesabı, alan hesabıdır. Kenarı 1 olan bir karenin alanına eşit yüzey ölmüşü birimi alan ölçümü en ile boyun çarpımı sonucu oluşan miktara metrekare denir.

Ev alacaksınız, odaların metrekaresinden emin olamadınız. Duvarının eni ile boyunu ölçüp çarptığınızda o odanın metrekaresini bulursunuz. Metrekare hesaplama dikdörtgen ya da kare bir cismin alanını hesaplama gibidir. Bir alanın kısa kenarı ile uzun kenarının çarpımına eşittir.

Örneğin: Odanızın duvarı; eni: 4 metre boyu: 5 metre ise odanız; 4x5=20 metrekaredir.

Konutun tüm alanlarının toplamı 'Brüt Metrekare'; konut içindeki 'süpürülebilir alan' ise 'Net Metrekare' ile ifade edilir.

Brüt Metrekare nedir?
Apartman holü, oda bölmeleri, merpenler, otopark, sosyal alanlar, asansörler, yangın merpenleri yani bir site içerisinde veya bir yapı içerisinde bulunan her şey brüt metrekare içinde kalır.

Net Metrekare nedir?
Konut içerisinde duvarların arasında kalan, süpürülebilir, temiz alandır. Yani; kullanılabilir alanlardır. Emlak uzmanı gazeteci Tebernüş Kireçci'ye göre net alan; ıslak hacimleri, balkon ve terasları dahil bir evin süpürülebilir alanlarıdır.