Metro inşaatları Ankara’daki konut fiyatlarını patlattı!

Ankara'da yapılan metro inşaatları konut sektöründe artışa sebep oldu. Buna göre en fazla artış Keçiören ve Eryaman semtlerinde gerçekleşti

Metro inşaatları Ankara’daki konut fiyatlarını patlattı!

17 Mart 2014 / Emlakwebtv
Analizleriyle sektörün nabzını tutan Emlakjet.com, Ankara konut piyasasında yaşanan hareketlilik ile ilgili olarak detaylı bir araştırma yaptı. Emlakjet.com’un yaptığı araştırmaya göre, Ankara’da metronun yapılmasıyla birlikte uzak mesafelerin kısalacağını görerek konut satın alan yatırımcılar, bölgede hızla inşa edilen diğer sosyal donatıların da etkisiyle yüksek karlar elde etti.

Araştırmada, Kızılay-Batıkent metrosunun devamı niteliğinde yapılan Batıkent-Sincan / Törekent hattında yer alan bölgeler ilk değerlenen yerler olarak belirtiliyor. Sonuçlara göre, Eryaman’da konut fiyatları 2011 yılında yüzde 12, 2012 yılında yüzde 14, 2013 yılında ise yüzde 17 artış gösterirken, 2014 yılında hattın kullanıma açılmasıyla hem satılıklarda yüzde 19 artış hem de kiralıklarda yüzde 23 artış görüldüğü vurgulanıyor.

Emlakjet.com, Ankara konut piyasasındaki hareketliliği analiz ederek, artan konut fiyatları hakkında detaylı bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, Ankara konut piyasasında şehir merkezinden uzak bölgelere doğru süren metro inşaatları ile 2010 yılından beri başlayan hareketlilik, merkezden uzak bölgelere doğru inşa edilen yeni konut projeleri ile de destekleniyor. Analizde, metronun yapılmasıyla birlikte uzak mesafelerin kısalacağını görerek konut satın alan yatırımcıların, bölgeye hızla inşa edilen diğer sosyal donatıların da yarattığı değerlenme sayesinde yüksek karlar elde ettiği vurgulanıyor.

En çok değerlenen yerlerin başında Eryaman geliyor
Emlakjet.com’un Genel Müdürü Okan Arı, Ankara’da değerlenen yerler ile ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Kızılay-Batıkent metrosunun devamı niteliğinde yapılan Batıkent-Sincan/Törekent hattında yer alan bölgeler ilk değerlenen yerler olarak karşımıza çıkıyor. Bu yerlerin başında Eryaman geliyor. Yapımının hızlandığı 2011 yılından başlayarak bu bölgedeki gayrimenkullerde başlayan hareketlenmenin, yapımında sona yaklaşılan 2013 yılında ise ivmesi arttı. Eryaman’da konut fiyatları 2011 yılında yüzde 12, 2012 yılında yüzde 14, 2013 yılında ise yüzde 17 artış gösterirken, 2014 yılında hattın kullanıma açılmasıyla hem satılıklarda yüzde 19 artış hem de kiralıklarda yüzde 23 artış görüyoruz. Kullanıma açılan hat ile birlikte yapılan diğer konut ve AVM projeleriyle birlikte de fiyatlardaki artışın iyice yükselmesi bekleniyor. Bu hatta yer alan Batıkent, İstanbul Yolu çevresi, Eryaman, Fatih ve Törekent’teki gayrimenkuller yatırımcılar için uygun alternatifler gibi görünüyor.”

Araştırmaya göre, yapım çalışmaları devam eden Kızılay - Çayyolu metro hattı üzerinde kalan Eskişehir Yolu ve çevresindeki bölgelerde ise son 10 yıl içerisinde hızla gerçekleşen konutlaşma bölgeyi kısa sürede değerli hale getirdi. Analize göre, 2011’de 1200 TL olan ortalama metrekare fiyatları 2013’te 1.650 TL ile daha çok orta sınıf ve üstünün ikamet ettiği bölgeler olmaya başladı. emlakjet.com’un verilerine göre, yatırım amaçlı alınabilecek gayrimenkullerin sayısı Çayyolu, Beytepe, Ümitköy, Bilkent, ODTÜ, Beysukent, Yaşamkent ve Eskişehir çevresinde oldukça artmış durumda.

Hızla değerlenen bölgelerden biri de Keçiören
Emlakjet.com’un araştırmasına göre, hızla değerlenen bölgelerden bir diğeri ise yine yapımı süren bir başka hat olan Tandoğan, Keçiören metro hattı nedeniyle Keçiören. Okan Arı, konut fiyatları 3+1 daireler için 1.115 TL metrekare fiyatıyla oldukça makul düzeyde olan Keçiören’in, ileride yaşayacağı artışla yüksek kar marjı sağlayacağı için yatırımcılar açısıdan oldukça uygun bir seçenek olarak görüldüğünü söyledi. Arı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ankara gayrimenkul piyasalarındaki hareketlenme daha çok yapılmakta olan ya da yeni hizmete girmiş metro hatları etrafında şekillenirken, Ankara’nın merkezi bölgelerinde yer alan Ulus, Kurtuluş, Cebeci, Kolej, Küçükesat, Ayrancı gibi semtlerde ise gayrimenkuller değerini korumaya devam ediyor.”