Mimar 'sistem için çalışırsa'

İngiliz mimar David Chipperfield , mimarlığın, dünyayı değiştireceği dönemden geçerek, sisteme hizmet dönemine evrildiğini söyledi.

Mimar 'sistem için çalışırsa'

Kalebodur'un 2013 yılından beri "Kalebodur'la Mimarlar Konuşuyor" başlığı altında düzenlediği konferanslar serisi, David Chipperfield'ın 24 Şubat'ta İstanbul Kongre Merkezi'nde verdiği konferans ile devam etti. Chipperfield, "Mimarlığın ve tasarımın, dünyayı değiştireceği bir dönemden, sisteme hizmet ettiği bir döneme geçtik" dedi.

Mimarlara vefa borcu
Chipperfield'ın, uluslararası mimarlık kültürünün devamını sağlamaya yönelik "Common Ground" temasıyla 2012 Venedik Mimarlık Bienali'nin küratörlüğünü yaptığını hatırlatan Celal Abdi Güzer'in ardından kürsüye çıkan ünlü mimar, öncelikle İstanbul'da büyük bir izleyici kitlesi karşısında olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. "Mimarlığın ve tasarımın dünyayı değiştireceği bir dönemden, sisteme hizmet ettiği bir döneme geçtik" diyen Chipperfield, mimarlığın kentteki rolünün tekrar tanımlanması gerektiğini savundu. Chipperfield, kentlerdeki görünmez müşterilerin, yani o binaların kullanıcılarının asla unutulmaması gerektiğini vurguladı.

Yerel mimarlığı korumak
David Chipperfield, konuşmasında 14 yıldır çeşitli projeler ürettiği Berlin'i de anlattı. 2. Dünya Savaşı'nda harabeye dönüşen kentin, savaş sonrası ikiye bölünmesi, doğu ve batının farklı ele alınması, 1989'da birleşmesi ve sonrasında yeniden inşa edilmesi gibi ciddi süreçlerden geçen bir kentte yatırım-koruma ikileminin nasıl ele alındığını projeleri üzerinden anlattı. Anıtların zaten bir şekilde korunduğundan bahseden ünlü mimar; aslında 2'nci, 3'üncü seviye mimarlığın, yerel mimarlığın korunması, kentin asıl karakterinin yaratıcısı olan bu fiziksel öğelerin sosyal yaşamla birlikte ele alınması gerekliliğini savundu. Kentte kaybedilenin tekrar kazanılamayacağını dile getiren Chipperfield, soylulaştırma projelerine karşı olduğunu, İstanbul örneğini vererek sosyal-ekonomik çeşitliliğin kenti güzel yapan faktörlerden biri olduğunu söyledi.

David Chipperfield

50 yıl harabe şeklinde kalan yapıyı 10 yılda restore etti
Berlin'de yaptığı tüm projelerini izleyicilerle paylaşan Chipperfield, 2011 Mies van der Rohe ödüllü Neues Museum projesini de detaylı olarak anlattı. 2. Dünya Savaşı'nda bombalanan ve 50 sene harabe şeklinde kalan yapıyı 10 sene gibi bir sürede restore eden Chipperfield, bir kısmı artık yerinde olmayan tarihi bir binanın nasıl restore edileceğine dair verilen kararların ve teknik bilgilerin yanı sıra Berlinliler'in sürece nasıl dahil olduğundan da bahsetti.

Eski bir yapıdan yeni bina yapmak
Proje ile ilgili yapılan gösteriler, hazırlanan posterlerle halkın sürece dahil olmasının mimarlar açısından öneminden bahseden Chipperfield, böylelikle mimarların halka gerekçelerini sunabilecekleri bir ortamın yaratıldığını söyledi. "Eski bir yapıdan yeni bina yapmak" olarak nitelendirdiği projesinde, eski ile yeninin bir aradalığını "özgün haliyle bırakma, yenileme ve yeniden yapma" başlıklarında 3 farklı tutumla sağladığını anlattı.