Mimarlar Odası'ndan Büyükada Camii çağrısı

Büyükada'ya cami yapılması için Çarşı Camii Derneği tarafından açılan yarışmanın jürisinden çekilen Mimarlar odası 'yarışmaya katılmayın' çağrısı yaptı

Mimarlar Odası'ndan Büyükada Camii çağrısı

Mimarlar Odası, Büyükada'ya yapılması planlanan cami ile ilgili açılan yarışmanın jürisinden çekildi. Cami projesinin Büyükada'nın sosyal ve kültürel dokusuna müdahale anlamına geleceğini belirten Oda, Büyükada Çarşı Camii Derneği'nin açtığı yarışmaya 'katılmayın' çağrısı yaptı.

Büyükada'ya cami tartışması büyüyor
13 Şubat 2014 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan Büyükada'ya cami kararı ile ilgili bir açıklama yapan Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Sami Yılmaztürk, meslektaşlarına yaptığı çağrıda, yarışmanın kamusal fayda adına ciddi zafiyetler içerdiğini gerekçe göstererek jüriden  çekildiklerini söyledi. Cumhuriyet'ten Özlem Güvemli'nin haberine göre, Büyükada Çarşı Camii Derneği, 7 Nisan 2014'te Mimarlar Odası'na başvurarak jüri talebinde bulundu. İlk çağrıya olumlu yanıt veren Mimarlar ODası, yarışmaya konu olan alan ile ilgili kamuoyuna da yansıyan bilimsel planlama kriterlerine yönelik kurumsal değerlendirmeler sonucunda kararını değiştirdi. Mimarlar Oda'sı, Büyükada'ya cami için yapılan plan değişikliği sürecindeki sıkıntılar nedeniyle yarışmadan vazgeçtiklerini açıkladı.

Cami, çarşıyı bitirir
Yaptığı açıklamada, içkili mekanlar ve ibadethaneler arasındaki yasal mesafeyi 150'den 100 metreye indiren düzenlemeye değinen Mimarlar Odası İstanbul Büyükşehir Şube Başkanı Sami Yılmaztürk: 'Çarşı içine cami yapmak çarşının buradan kaldırılması anlamına geliyor. Adalar turistik bir mekan. Bu değişiklik ile Ada'nın sosyal ve kültürel yapısının değiştirilmesi amaçlanıyor.' dedi.