MIPIM 2019’DA İSTANBUL’A TAŞINIYOR

Uluslararası yatırımcıların buluşma noktası MIPIM’in İstanbul’da da gerçekleştirilmesi için Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Mibah Demircan’la MIPIM CEO’su Flippo Rean presipte ablaştı. MIPIM fuarı 2019’da tamamlanması halinde Haliç Port’ta gerçekleşebilir

MIPIM 2019’DA İSTANBUL’A TAŞINIYOR

Dünyanın en büyük gayrimenkul organizasyonlarından Fransa'nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM Gayrimenkul Fuarı'nın 2019 yılında İstanbul'da gerçekleşmesi gündemde. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile beraberindeki Beyoğlu Yatırımcılar Grubu (BIG) heyeti, MIPIM CEO'su Flippo Rean ile, fuarın İstanbul'da da gerçekleştirilmesi için prensip anlaşmasına varıp, el sıkıştı.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Yatırımcıları Grubu (BIG) heyeti ile birlikte gayrimenkulün şampiyonlar ligi olarak tanımlanan MIPIM'in CEO'su Filippo Rean ile görüştü. Ahmet Misbah Demircan, görüşme sonrası yaptığı açıklamada "2019'da Haliç Port projesi tamamlandığında İstanbul'da MIPIM'i düzenlemeyi teklif ettik. Filippo da bu teklif karşısında sıcak olduklarını ve bunu düşünebileceklerini söyledi" diye konuştu.

Perakende satış önemli
Heyette yer alan Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Yetgin'de daha önce İstanbul'da MIPIM'in İstanbul'da bir ayağının gerçekleştirilmesini konuştuklarını hatırlatarak, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın teklifine Filippo Rean'ın olumlu yaklaşımının sevindirici olduğunu kaydetti. Yetgin, Cannes kentinde gerçekleşen MIPIM nihai tüketiciden çok yatırımcıların buluşma noktası. Nihai tüketiciyi hedefleyen, perakende satış imkanının da olduğu İstanbul'da gerçekleşecek MIPIM organizasyonu yerli üreticilerimiz ile Türkiye'ye ilgi duyan bireysel ve kurumsal gayrimenkul yatırımcısını buluşturan bir platform olacaktır. İstanbul'un potansiyeli ile MIPIM'in organizasyon başarısı önemli bir sinerji oluşturabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Dünya yatırım devleriyle buluşma
Beyoğlu Yatırımcılar Grubu (BIG) üyeleri projelerini İTO tarfından organize edilen İstanbul çadırında uluslararası yatırımcılara tanıttı. MIPIM'de, BIG üyeleri ABD'nin önde gelen yatırım şirketleri Hainz ve Goldman Sachs ile dünyanın önemli yatırımcıları arasında bulunan Morgan Stanley, Blackstone, Abraaj Capital, Al-Futtaim, Amstar, Bilfinger, Aerium, HB Reavis ve Grosvenor ile birebir görüşmeler gerçekleştirdi. Dubai merkezli girişim sermayesi firması Abraaj Capital yetkilileri; yatırım ajansı mantığıyla tasarlanan ve kamu ile özel sektörü bir araya getiren BIG'in oluşum sürecini; yatırımcıların yürüttüğü projlerle yakından ilgilendiklerini ifade ettiler.

40 milyarlık yatırım paketi
MIPIM'de büyük beğeni toplayan projelerin uluslararası yatırımcıyı çekeceğine inandıklarını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan; yeni yatırımların Beyoğlu'nun değerini katbekat artıracağını dile getirdi. Demircan, "Şimdiden 10 milyar TL gibi büyük bir yatırım hacmine ulaşan Beyoğlu'nun özellikle önümüzdeki dönemde faaliyete geçirilecek Okmeydanı, Haliçport ve Galataport gibi yeni projelerle aktif yatırım değerinin 40,8 milyar TL'yi bulacağını öngörüyoruz. 2023'te ise bu aktif büyüklüğü en az iki kat daha artırmayı planlıyoruz" dedi.

Beyoğlu yatırımcıları Rusya'ya gidiyor
İstanbul çadırını ziyaret ederek Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'la görüşen Rusya Şehircilik Bakanı Mikhail Men,Beyoğlu Yatırımcılar Grubu'nu Rusya'ya davet etti. Ahmet Misbah Demircan, davet üzerine Nisan ayında BIG üyeleriyle birlikte Rusya'ya gitmeyi planladıklarını belirterek, "Benim döneminde Beyoğlu'nda emlak fiyatları 50 kat arttı. Türkiye gayrimenkulde bir yıldız haline geldi ve daha da parlayacak" dedi.

25 bine yakın istihdam sağlandı
Beyoğlu'nda toplam yapı stoku olan 30 milyon metrekarenin 1 milyon metrekaresinin dönüşüm geçirdiğine değinen Ahmet Misbah Demircan, "BIG ve Beyoğlu Belediyesi'nin hedefi yeni uluslararası yatırımcıların katılımıyla Beyoğlu'nun dönüşümünü hızlandırarak 5 yıl içinde tamamlamak. Şu ana kadar tamamlanan ve devam eden projeler sırasında Beyoğlu'nda 25 bine yakın kişiye ek istihdam sağlandı. Bu rakamın yeni yatırımlarla birlikte 100 bine ulaşması bekleniyor ve Beyoğlu'nda kalıcı olarak 30 bin kişilik yeni istihdam alanları oluşturulması planlanıyor" dedi.