Murat Kurum'dan "ihale" eleştirilerine yanıt

Murat Kurum, Emlak Konut'un ihalelerinde yaşanan rekabet ve fiyatların şişmesine yönelik eleştirilere yanıt verdi

Murat Kurum'dan

Konut'un ihalelerinde yaşanan rekabet ve fiyatların şişmesine yönelik eleştirilere yanıt veren Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, "Bu durum, bölgedeki gelişmeden kaynaklanıyor. Kimse durduk yere bu fiyatları vermez.' dedi.

İstinye ve DAP arazisi örneği
Murat Kurum, Emlak Konut GYO'nun İstinye arazisini satın aldığında eleştirilere maruz kaldığını da hatırlatarak: 'İstinye'yi aldığımızda, çok pahalı, 1 milyara arsa alınır mı dediler. Kartal'da DAP'ın aldığı yere, bu para verilir mi? diye sordular. İnsanlar tercih ediyor. İstinye arsasını alalı, bir yıl oldu. 1 milyar 5 milyon nakit verdik. Yüzde 10'unu peşin ödeyecek. 1 milyara aldı, 1 milyar 876 milyona sattı; kar etti gibi düşünmek doğru değil. Bu parayı ortalama 3 senede alacağız. 3 senelik güncellemeyi de koymanız lazım.' ifadelerini kullandı.

Emlak Konut'un arsa payı eleştirileri
Emlak Konut'un aldığı arsa paylarının artmasına yönelik eleştirilere de değinen Kurum, bir ihaleye onlarca firmanın girdiğini ve hepsinin verdiği oranların da farklı olduğunu vurgulayarak: 'Biz de eşit durumda yarışmaları için bunu yapıyoruz. Elmayla armutu ayırmak lazım.' dedi.  

Nazmi Durbakayım'dan eleştiri
Emlak Konut'un İstinye ve Başakşehir'deki ihalelerine katılan Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım dün yaptığı açıklamada, "Gerçekleşen her iki ihalede ortaya çıkan metrekare fiyatları, İstanbul'da mevcut projelerdeki fiyatların çok üzerinde çıktı.  Diğer yandan daha yolun başındaki bir projede oluşan bu yüksek fiyatlar, bitmek üzere olan veya satışı tamamlanmamış projelerdeki metrekare fiyatlarının artışına da vesile olacaktır. Satışları devam eden proje sahibi firmalar –fiyatlarımız çok düşük kaldı. Bunları artıralım- diye düşünüp zam yapmaya başlayacaktır" ifadelerini kullanmıştı.