"Müteahhitler yeşil bina üretmek konusunda istekliler"

Ayider ile yeşil bina üretimini destekleyen bir protokol imzalayan Çedbik Başkanı Selçuk Özdil, müteahhitlerin yeşil bina üretmek konusunda en az kendileri kadar istekli olduğunu söyledi.

Türkiye’de sadece Çedbik tarafından verilen yeşil konut sertifikasını artık Anadolu yakasının müteahhitleri projeleri için alacak. Çedbik yeşil bina sertifikasını projelerine alabilmek için gönüllü olan Ayider, Çedbik ile bir protokol de imzaladı. Çedbik Başkanı Selçuk Özdil, “Bizim tarafımızdan hazırlanan Çedbik Konut sertifikasının Ayider üyesi inşaat müteahhitleri tarafından kullanılmasını içeren bir protokol imzaladık.  Bunun dışında ortak çalışma komiteleri kurularak, çeşitli konularda iki tarafın üyelerine de bilgi sağlayacak çalışmalar da yapılacak. Şu anda bu gönüllülük esasına dayalı bir program. Her müteahhitin bunu uygulaması gibi bir zorunluluk yok. Fakat müteahhitlerimiz yeşil bina üretmek konusunda bizden daha istekliler. Biz Çedbik olarak bundan 1 yıl önce Ayider ile görüşmelere başlamıştık. Biz onlara yeşil binaları anlatacağımızı düşünürken, onlar bize anlattılar.  Bu çok sevindirici oldu bizim için” diye konuştu.

“Yeşil bina üretmek kaçınılmaz olacak”
Ayider ile Çedbik arasında imzalanan protokolde süreç şu şekilde işleyecek; binalarını yeşil bina olarak inşa etmek isteyen müteahhitler projeleriyle Çedbik’e başvuracaklar. Çedbik, binalarının yeşil bina olması için gereken tasarımın yapılmasında kendilerini yönlendirecek. Danışman firmaların da yardımıyla bu süreç işleyecek. Orta vadede yeşil bina üretiminin kaçınılmaz olacağını söyleyen Özdil, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın da bu konuda çalışmaları var.  Bakanlık olarak ana taslağı hazırlayacaklar bizim yaptığımız işler de o taslakta olacak. Belki hemen değil ama orta vadede bunun zorunlu hale gelmesi kaçınılmaz. Karbon salınımının yüzde 40’ı binalardan kaynaklanıyor ve bizim bunu azaltmak gibi hedefimiz var” dedi.  Özdil sözlerine şöyle devam etti:
“Yeşil binaları ürettikçe göreceğiz ki insanlar sağlıklı, konforlu ve tasarruflu binalarda oturacaklar. İnsanlara paraya yönelik bir faydanın da olacağını anlatmamız gerekiyor. Binaların gider ve işletme masraflarının her yıl yüzde 30 oranında azalması büyük önem taşıyor. En başta yapılan yatırım çok kısa sürede geri dönüyor ve tasarruf da sağlatıyor.”

Firma Bilgisi: çedbik