Müteahhitlerin Rusya'ya girişinde hala sorunlar var

Uçak krizi sonrasında bozulan Rusya-Türkiye ilişkileri Türkiye'nin özür ve tazminat açıklamalarının ardından iyileşme eğilimi gösterse de Türk müteahhitlerinde 28-29 Aralık tarihli kararname rahatsızlığı devam ediyor

Müteahhitlerin Rusya'ya girişinde hala sorunlar var

Türkiye-Rusya ilişkilerindeki iyileşme eğilimi, Türk Akımı projesindeki imzalarla zirve noktasına ulaştı. Buna rağmen ikili ilişkilerde, kriz dönemlerinin etkisi devam ediyor. Rusya'da inşaat işi yüklenen firmalara yönelik engeller sürerken, özellikle 28-29 Aralık tarihli kararnamelerin yürürlükte oluşu müteahhitler tarafından eleştiriliyor.

Müteahhitleri engelleyen kararnameler kaldırılsın
Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Rusya'nın Türk müteahhitlere yönelik olarak hayata geçidiği yasal düzenlemelerin yürürlükte olduğunu belirtti. Yenigün 28 ve 29 Aralık tarihli kararnamelerin yürürlükten kaldırılmasının aciliyetine dikkat çekerek: "TMB üyesi firmaların geçmişte olduğu gibi ihalelere serbestçe teklif verebilmeleri büyük önem arz ediyor..."  dedi.

Rusya Türk müteahhitler için büyük önem taşıyor
Yenigün, müteahhitlerin Rusya'dan ikinci beklentisinin, teklif hazırlama ve verme aşamasındaki üst düzey yetkililere uzun süreli ve çok girişli vize olanağının sağlanması olduğuna da dikkat çekerek: "Türk müteahhitlik firmalarının başarısı Türk işçisi istihdamına dayanıyor. İki ülke arasındaki mevcut durum nedeniyle, iki ülte menfaatleri olumsuz yönde etkilenmeye devam ediyor. Mümkün olan en kısa süre içinde vizesiz seyahat uygulamasına geçilmesine ihtiyaç duyulmaktadır..." ifadelerini kullandı.