Muvafakatname ne demek?

Sıkça sorulan ve merak edilen sorulardan biri olan muvafakatname ne demek? sorusunu sizler için yanıtladık...

Muvafakatname ne demek?

Bazı özel durumlarda karşımıza çıkan ve merak edilen sorulardan biri olan muvafakatname ne demek? sorusunu sizler için yanıtladık. Muvafakatname sözlükte yer alan tanımı ile, "İzin verildiğine ilişkin üzerinde bilgi bulunan yazılı belge" oluyor. İlgili merciler tarafından vatandaştan istenen izin belgesidir. Muvafakatname ne demek detayları ile açıklıyoruz. 

Muvafakatname bir diğer tanımla ise; bir kişinin şahsı dışında başka özel ya da tüzel kişiye, üstündeki çıkar ve haklarını kullanabilmesini sağlamak üzere verdiği özel bir izin, kabul veya yetki belgesidir. 

Emlak ve gayrimenkul terimi olarak ise muvafakatname, Türk Medeni Kanunu kapsamında bir kişinin oturduğu evi satmak istediğinde eşten mutlaka alınması gereken aksi halde gayrimenkul satışını geçersiz kılan belgedir. Noterlerden alınabilen muvafakatname belgesinin düzenlemesi ise noterler tarafından yapılıyor. 

 

Muvafakatname ne demek?

 

Muvafatnamenin istendiği o özel durumlar hangileri?

* Evli olan kişi oturduğu evi satmak istediğinde eşinden muvafakatname alması gerekiyor.

* Miras ile bir taşınmazın ya da aracın devrinde varislerden reşit olmayan var ise noterlikte muvafakatname düzenlenebiliyor.

* 18 yaşının altında olanların bir klüpte spor etkinliği yapabilmesi için muvafakatname isteniyor.

* Boşanmış ailelerin çocukları için pasaport çıkarılması gerektiğinde çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmaksızın muvafakatname isteniyor.