Muvafakatname nedir, hangi durumlarda gerekir?

Özel bir izin olan muvafakatname, en geniş haliyle nedir, hangi durumlarda ortaya çıkar? İşte yanıtı.

Muvafakatname nedir, hangi durumlarda gerekir?

Muvafakatname nedir? Bu soru, bazı özel durumlarda merak ettiğimiz sorulardan biri. Sizlere muvafakatnamenin tanımını ve hangi durumlarda ortaya çıkacağını açıklamaya çalışacağız. Sözlükteki tanımıyla muvafakatname, "İzin verildiğine ilişkin üzerinde bilgi bulunan yazılı belge" olarak açıklanıyor.

Bir kişinin kendi dışında bir başka özel ya da tüzel kişiliğe, üzerindeki çıkar ve haklarını kullanabilmesini sağlamak üzere verdiği özel bir izin, kabul veya yetki belgesidir, muvafakatname. Gayrimenkul sektörünü ilgilendiren haliyle muvafakatname, Medeni Kanuna göre bir kimsenin oturduğu evi satmak istediğinde eşten mutlak alınması gereken aksi halde gayrimenkul satışını geçersiz kılan belge anlamına geliyor. Söz konusu bu belgelerin düzenlenme yeri ise noterler.

Peki muvafatnamenin istendiği o özel durumlar hangileri?

* Evli bir kişinin oturduğu evi satmak istediğinde eşinden muvafakatname alması gerekiyor.

* Veraset ve intikal yoluyla bir aracın devrinde varislerden reşit olmayan varsa noterlikte muvafakatname düzenlenebiliyor.

* 18 yaşından küçüklerin bir klüpte spor etkinliği yapabilmesi için muvafakatname isteniyor.

* Ayrılmış ebeveynlerin çocukları için pasaport çıkarılması gerektiğinde çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmaksızın muvafakatname isteniyor.