Muvafakatname nedir?

Noterlerden alınan muvafakatname bir nevi izin belgesidir

Muvafakatname nedir?

Muvafakatname nedir? Sorusuna cevap vermeden önce emlaktaki muvafakatname tanımına bakalım. Emlakta muvafakatname; miras yoluyla bir taşınmazın ya da taşıtın devir teslim işleminde devralan 18 yaşın altındakilerden istenen evraktır. Evli olan birey, yaşadığı evi satmak istediğinde mutlaka eşinden muvafakatname alması şartı da gerekmektedir.

Muvafakatname nereden alınır?
Muvafakatname noterlerden 50-60 TL gibi bir ücret karşılığında alınabilir.

Muvafakatname istenen yerler nedir?
1- Veraset ve intikal yoluyla bir aracın devrinde varislerden reşit olmayan varsa noterlikte düzenlenen muvafakatname istenir.
2- Kişinin oturduğu evi satmak istediğinde eşten mutlak alınması gerekmektedir.
3- Ayrılmış ebeveynlerin çocukları için pasaport çıkarılması gerektiğinde çocuğun velayetinin kimde olduğuna bakılmaksızın muvafakatname istenmektedir.
4- 18 yaşından küçüklerin bir kulüpte spor etkinliği yapabilmesi için muvafakatname istenmektedir.

Muvafakatname içeriği nasıl olmalıdır?
Muvafakatname içeriğinde "Belge Tipi", "Arazinin Bulunduğu Yer", "Mevkisi", "Ada No", "Parsel No", "Toplam Alanı" bulunmaktadır. Muvafakatname örneğinde ayrıca Muvafakat veren hissedarların "Adı Soyadı", "TC Kimlik NO", "Baba Adı", "Doğum Tarihi", "Hisse Oranı", "Hisse Miktarı", "İmza" gibi noktalar da yer almaktadır. Muvafakat alan hissedarın da "Adı Soyadı", "TC Kimlik No", "Kendi Hisse Oranı", "Kendi Hisse Miktarı", "Parselde Kullanacağı Toplam Hisse Miktarı", "İmza" bilgilerine mutlaka yer verilmelidir.