Net-brüt düzenlemesi makete güveni artırır

Çevre Bakanlığı'nın brüt-net metrekare arasındaki farka ilişkin açıklamalarıyla ilgili konuşan Temeltaş Başkanı Ahmet Temeltaş: 'Bu durum maket satışlara olan güveni artıracak.' dedi

Net-brüt düzenlemesi makete güveni artırır

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın brüt-net metrekare arasında fark olursa suç sayılacağını açıklamasının ardından sektör temsilcileri de konuyla ilgili destekleyici açıklamalar yapmaya devam ediyor. Temeltaş Proje Geliştirme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Temeltaş da konuyla ilgili yorumlarda bulundu.

Maket satışlara olan güven artacak
Açıklamasında mevcut düzende satışların brüt metrekare fiyatlarının üzerinden yapıldığını belirten Temeltaş, bu durumun metrekare birim fiyatlarının düşük gösterilerek, tüketicide avantajlı rakamlardan alım yaptığı algısını yaratmak olduğunu söyledi. Temeltaş: ' Mevcut düzende satışlar brüt metrekare fiyatlarından üzerinden yapılıyor. Bunun en önemli nedeni metrekare birim fiyatlarını düşük göstererek tüketicide avantajlı rakamlardan alım yaptığı algısını yaratmak. Bazı inşaat firmaları kat brütü üzerinden satış rakamlarını hesaplarken bazı inşaat firmaları ise site brütü üzerinden metrekare satış rakamlarını hesaplıyor. Bu hesaplamalara asansör boşlukları, tesisat boşlukları, otoparklar, sosyal alanlar da dâhil ediliyor. Net ve brüt metrekare farkının ortadan kalkması maket satışlara olan güveni arttıracaktır.' şeklinde konuştu.

Başlangıçta satışlar olumsuz etkilenir
Yapılacak olan bu düzenlemede inşaat firmalarının satış rakamlarını net fiyatlar üzerinden hesaplamasının tüketici üzerinde psikolojik olarak olumsuz bir hava estireceğini belirten Temeltaş, 'Tüketicilerin bu rakamlara alışana kadar geçecek olan süre satışları olumsuz etkileyecektir ama net ile brüt metrekare arasındaki farkların ortadan kalkması tüketiciye güven aşılayacaktır. Maket üzerinden yapılan satışlarda yaşanan en büyük problemlerin başında gelen net ve brüt farkları daire teslimi aşamasında inşaat firması ile alıcıyı pek çok kez karşı karşıya getirmektedir. Projede gayrimenkul alıcısının hem örnek dairelerden hem de kataloglar üzerinden metrekarelere bakarak almış olduğu dairelerin teslim aşamasında bire bir olmaması tüketicileri mağdur ediyordu. Yapılacak olan bu yeni düzenleme maket üzerinden satışlara güvenin artmasını sağlayacaktır.' dedi.