Nevşehir'in dönüşümden anladığı: 11 tescilli yapı artık yok

UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Nevşehir'de yürütülmekte olan yapılaşma hamlesi, 11 adet tescilli yapının yıkılmasına neden oldu. Mimarlar Odası, Nevşehir Belediyesi'nin tarihsel değerlere "enkaz" gözüyle baktığını açıkladı

Nevşehir'in dönüşümden anladığı: 11 tescilli yapı artık yok

UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'nde yer alan Nevşehir'de, başta kentsel dönüşüm olmak üzere yürütülmekte olan yapılaşma faaliyetleri nedeniyle çok sayıda tarihi yapı yok olmanın eşiğine geldi. Kültür Bakanlığının, Nevşehir Kalesi'nin yer aldığı bölgedeki çalışmaları Belediye'ye devretmesi ile birlikte hız kazanan kentsel dönüşüm faaliyetleri ile birlikte 11 adet tescilli yapının yıkıldığı anlaşıldı. Bölgedeki tartışmalı alanda inceleme yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Nevşehir Belediyesi'nin tarihi alanları "enkaz" olarak değerlendirdiğini ve "temizlik yapıldığını" bildirdiğini açıkladı.

Tarihi alanda kazı yapmadık, temizlik yaptık
Nevşehir'de yürütülen inceleme sonrasında bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya, Belediye'ye resmi yazı ile yaptıkları başvuruda "tabakalı" ya da "tabakasız" kazı var mı sorusunu ilettiklerini, ancak Belediye'nin kendilerine bölgede herhangi bir kazı yapımadığı, yalnızca temizlik yapıldığı bilgisini verdiğini aktardı. Kültür Bakanlığı'nın böylesine önemli bir alandaki çalışmaları Belediye'ye devretmesinin kabul edilemez olduğunu da vurgulayan Kaya:

"Belediye tarihe bakış açısını enkaz olarak değerlendiriyor. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’na yapılan çalışma hakkında bilgi verdik. Kültür Bakanlığı, Belediye yetkilileri ve Koruma Kurulu hakkında suç duyurusunda bulunacağız. . Belediye Başkanı twitterdan freskler paylaşıp, tarihe yön verecek freskler bulduğunu söylüyor ama Kültür Bakanlığı bölgede ne yapıyor bunun envanterine ilişkin çalışma yapıldı mı? Tutanak tutuldu mu? Hiçbir bilgi yok..." dedi

 

Nevşehir'de 11 tescilli yapı ranta kurban gitti

 

Kepçe ve kamyonlarla tarihi alana girildi
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi Üyesi Redife Kolçak da Nevşehir Kalesi ve çevresinde yürütülen çalışmaları eleştirdi. Belediye'nin kamuoyundan tepki almamak için önce kentsel dönüşüm alanı ilan edilen ve sonrasında ise Koruma Kurulu tarafından 3. Derece Sit alanı olarak ilan edilen bölgede çalışmalara başladığını belirten Kolçak:

"Sonra ironik bir adım atılıyor ve Belediye Başkanlığı bir ihaleye çıkıyor ihalenin adı “tünel ve kaya oyuklarının temizlenmesi... Kepçe ve kamyonlarla girip tarih diye bir şey bırakmamışlar. İhale teknik şartnamesini görmek istiyoruz, bilimsel kriterler dikkate alınarak, arkeolojik verilerle temizlik yapılması amaçlanmıştır” deniyor. Soruyoruz alanda tabakalı ya da tabakasız kazı mı yaptınız, hayır cevabı geliyor." şeklinde konuştu.