Ödenen emlak vergisi nasıl geri alınır?

Çoğu kişi emlak vergisinden muaf olduğunun farkında değil. Bu kişileri ve ödenen emlak vergisinin nasıl geri alınacağını sizler için açıkladık.

Ödenen emlak vergisi nasıl geri alınır?

Her yıl iki eşit taksit halinde ödenen emlak vergisi, her taşınmaz sahibi tarafından ödenmiyor. Yani kanunların bu vergiden muaf tuttuğu kişiler bulunuyor. Birçok insan ise hakkı olan bu muafiyetin farkında bile olmadan vergisini ödemeye devam ediyor. Peki bu kişiler kim ve ödenen emlak vergisi nasıl geri alınır?

Emlak vergisinden muaf tutulan kişileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

*Dullar

*Yetimler

*Ev hanımları

*İşsizler

*Engelliler

*Gaziler.

Yukarıda sıraladığımız bu kişiler emlak vergisinden muaf. Tabii bir şartla. O da, 200 metrekareyi aşmayan tek bir eve sahip olmaları. Yani bu kişiler belirlenen büyüklükte sadece 1 adet eve sahipse emlak vergisi ödemekle yükümlü tutulmuyorlar. Emlak vergisi muaflığı hususunda önemli bir konu da, bu muafiyetin belediyeye mutlaka bildirilmesi. Muaf durumunuzu bir dilekçe ile belediyeye bildirmediğiniz takdirde, emlak vergisinden muaf sayılmazsınız.

Gelelim ödenen emlak vergisinin nasıl geri alınacağına. Emlak vergisinden muaf olduğu halde geçmişte vergiyi ödeyen kişiler son 5 yıllık süre için geriye dönük vergilerini alabiliyorlar. Bunun için yapılacak şey ise gayet basit. O da, ilgili belediyeye dilekçe vermek. 

 

Emlak vergisi borcu sorgulama