Osman Gazi Köprüsü'ndeki kavisin nedeni göçmen kuşlar

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun en önemli ayağını oluşturan Osman Gazi Köprüsü'ndeki kavisin nedeni burada yer alan Hersek Lagünü'nün göçmen kuşların konaklama noktası olması...

Osman Gazi Köprüsü'ndeki kavisin nedeni göçmen kuşlar

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu'nun en önemli ayağını oluşturan Osman Gazi Köprüsü'ndeki kavisin nedeni burada yer alan Hersek Lagünü'nün göçmen kuşların konaklama noktası olması... Osman Gazi Köprüsü'ne kavis yaptıran ve 113 göçmen kuş türüne konaklama sunan ''kuş oteli'' olarak bilinen Hersek Lagünü yılın her döneminde kuş gözlemcilerinin ilgisini çekiyor. 

Osman Gazi Köprüsü'ne, kuş türlerinin yaşadığı ''Hersek Lagünü'' için kavis verilmişti. Göçmen kuşların konaklama yer olan Hersek Lagünü, Osman Gazi Köprüsü'nün şekli belirlenirken, sulak alanın bu çalışmayla göçmen kuşlara gelecek yıllarda da ev sahipliği yapması sağlandı. 

 

Osman Gazi Köprüsü'ndeki kavisi nedeni göçmen kuşlar

Hersel Lagünü 

Hersek Lagünü, Marmara Denizi güney kıyılarında, az sayıdaki lagün(deniz gölü) sisteminden biridir. Yalova ili Altınova İlçesi sınırları içerisinde bulunan lagünün yüzey alanı 152 hektardır.

Hersek Lagünü’nün de yer aldığı Altınova İlçesi, Yalakdere’nin taşıdığı alüvyonların Marmara Denizi’ni doldurmasıyla oluşmuştur.

Lagün, Marmara Denizi’nden ince bir kıyı şeridiyle ayrılmaktadır.Günümüzde lagüne su girişi fırtınalı havalarda kıyı şeridinden göle taşan deniz suları, göl yüzeyine düşen yağışlar ile lagünün güneyindeki arazilerin boşaltma suları ve yüzeysel akışlarla olmaktadır.

Hersek Lagünü başta su kuşları olmak üzere pek çok türün barınma, beslenme ve üreme alanı olarak büyük önem taşır. Gölün kışın donmaması nedeniyle özellikle sert geçen yıllarda göl yüzeyinin tamamında başta ördekler olmak üzere pek çok kuş türünü görmek mümkündür.

Alan her ilk ve sonbahar döneminde Avrupa ve Afrika kıtaları arasındaki yüz binlerce  kuşun geçtiği göç yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu nedenle göç kuşları için beslenme ve dinlenme alanı olarak önemli bir konumdadır. Yine kış aylarında kuzeyden gelen su kuşları için önemli bir beslenme alanıdır.