Osmangazi Köprüsü ücretleri için indirim sinyali

Osmangazi Köprüsü'nde geçiş ücretlerini düşürecek adım Bakanlar Kurulu tarafından atıldı. Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan karar uyarında KDV'nin yüzde 8'e düşmesi bekleniyor.

Osmangazi Köprüsü ücretleri için indirim sinyali

Osmangazi Köprüsü'nden geçiş ücretlerinin düşürülmesine olanak tanıyacak "Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar, bugünkü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.   Düzenlemeyle birlikte yüzde 18 olarak işlem gören KDV oranının yüzde 8'e düşmesi bekleniyor. 

Yap İşlet Devre Modeli çevresinde yaptırılan köprü geçiş ücretleri
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan bildirime göre daha önce Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin sayılı listede yer alan "Diğer Mal ve Hizmetler" Bölümü'ne ek yapıldı. Yapılan ekte "Bazı Yatırım ve Hizmetlerin" Yap-İşlet-Devret Modeli Çerçevesinde Yaptırılması Hakkında Kanuna göre yap-işlet devret modeli çerçevesinde yaptırılan köprülerin geçiş ücretleri de yer aldı. 

KDV yüzde 8'den 18'e düşecek
Alınan karar doğrultusunda Yap-İşlet-Devret modeli ile yapımı gerçekleştirilen köprülerde daha önce yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8'e düşürülmesi karara bağlanmış oldu. Yapılan indirimin Köprü Geçiş Ücretleri'ne yansıması bekleniyor. 

Osmangazi Geçiş Ücreti ne olacak?
Daha önce 35 dolar+KDV olarak açıklanan Osmangazi Geçiş Ücretlerinin düşürülmesine yönelik ilk adım Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı tarafından atılmıştı. Geçiş ücretlerinin ne olacağı konusundaki kesin açıklamanın bugün yapılacak açılışta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması bekleniyor.