"6. Boğaziçi Zirvesi büyük bir değer"

Bu sene 6.kez düzenlenen Boğaziçi Zirvesi’nde konuşmacılardan biri olan Emaar Bölge CEO’Su Ozan Balaban zirveyi değerlendirdi, Türkiye ve İstanbul için çok değerli olduğunu söyledi.

“Daha fazla refah, daha az yoksulluk” temasıyla düzenlenen 6. Boğaziçi Zirvesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi ev sahipliğinde düzenlendi.  Yoksulluğu yok etmek ve refah seviyesini yükseltmek adına pek çok sektör ne yapılabileceğini tartıştı. Zirve kapsamında Orta Doğu, Kuzey Afrika, Türk Cumhuriyetleri, Asya, Avrupa ve Balkan ülkeleri bir araya geldi. Zirvenin zirvesinde de Türkiye’nin öncü sektörü inşaat sektörü vardı. Zirve kapsamında düzenlenen Uluslararası Müteahhitlik Paneli’nde inşaat sektörünün önemli aktörleri konuşmacı oldu. Konuşmacılardan biri olan Emaar Bölge CEO’su Ozan Balaban, zirvenin Türkiye ve İstanbul için çok değerli olduğunu söyledi. Zirvenin yatırım açısından odak ülkesi olan Katar’ı da değerlendiren Balaban, “Katar Türkiye ile çok yakın ilişkilerde olan bir ülke. Bütün Avrupa’da ve İngiltere’de yatırımları olan bir ülke. Türkiye için de çok faydalı olan yatırımları olacaktır” dedi. Zirvedeki konuşmasında Türk müteahhitlerinin artık dünyada söz söyleme hakkına sahip ve dünyanın her yerinde iş yapabilecek kapasitede olduğunu belirtti.  Sürdürülebilirliğin inşaat sektöründe de çok önemli olduğunu belirten Balaban, işçilerin eğitimin ve devamlılığının öneml olduğunu vurguladı.

“Rusya krizi inşaat sektörünü etkilemez”
Türkiye Rusya krizi ticari ilişkileri zedeledi. Gıdadan, giyime, enerji ve gayrimenkule kadar pek çok alanda ekonomik ilişkilerimizin olduğu Rusya ile yaşadığımız krizi de değerlendiren Balaban, Rusya ile yaşanan olumsuz olayların Türkiye’yi çok etkilemeyeceğini aksine Rusya’yı daha çok etkileyeceğini söyledi. Yaşanan olumsuzlukları kısa süreli bir gerginlik olarak değerlendiren Balaban, “Türkiye’nin haklılığı zaten ortada, biz son 5 yıldır Rusya’ya bağımlı bir ülke de değiliz, gaz alışverişinin dışında. Rusya’nın Türkiye’den aldıkları onlar için çok daha önemli ve onlara daha fazla zarar verecek” diye konuştu.